Plamki, przebarwienia i bruzdy na paznokciach to dość częste objawy, które sprawiają, że płytka nie wygląda estetycznie, a my martwimy się o to, co tak naprawdę mogło spowodować takie zmiany.

plamki na paznokciach

 

Przyczyn pojawiania się bruzd i plamek może być wiele – od niedoborów witamin i minerałów w organizmie, poprzez urazy mechaniczne, aż po rozwój schorzeń ogólnoustrojowych. Jak walczyć ze zmianami na paznokciach i jak rozpoznać ich przyczyny?

Białe plamki na paznokciach

Białe plamki na paznokciach najczęściej nie są tak groźne, jak mogłoby się wydawać. W większości przypadków organizm manifestuje w ten sposób niedobory pewnego minerału – a mianowicie cynku. Schorzenie to określa się mianem leukonychii (potocznie: bielactwo paznokci). Aby pozbyć się nieestetycznych, białych plamek, wystarczy uzupełnić swoją dietę o produkty bogate w cynk (orzechy, pestki, nasiona, ale również warzywa kapustne, pomidory, ryby, skorupiaki oraz kakao). Jeśli zależy nam na szybkich efektach, warto sięgnąć po suplement diety z cynkiem, taki jak Merz Spezial Dragees. Dodatkowo zawiera on biotynę, a więc z pewnością pozytywnie wpłynie nie tylko na stan paznokci, ale również skóry i włosów.

Stale powiększające się białe plamki na paznokciach powinny nas jednak zaniepokoić. Jeśli ich „wzrost” rozpoczyna się od boku paznokcia ku jego środkowej części, a dodatkowo mamy wrażenie, że paznokieć „odkleja się” od skóry, przybiera niezdrowy, żółty odcień i delikatnie się łuszczy, to możemy chorować na onycholizę. Jest ona spowodowana najczęściej pocienieniem płytki paznokcia na skutek używania agresywnie działających kosmetyków (np. odżywek do paznokci z kwasami lub formaldehydem), choć równie dobrze może postępować w wyniku mechanicznego naderwania paznokcia. Aby wyleczyć tę przypadłość, należy zgłosić się do gabinetu podologicznego, gdzie przestrzeń między macierzą paznokcia a samą płytką zostanie oczyszczona i zabezpieczona przed rozwojem infekcji.

Co oznaczają bruzdy na paznokciach?

Pionowe, podłużne bruzdy na paznokciach są charakterystyczne dla osób starszych, u których proces keratynizacji (rogowacenia tkanek) nie jest tak efektywny, jak u młodych. Co jednak w przypadku, gdy pionowe bruzdy na paznokciach pojawiają się u osób młodszych? Przyczyny mogą być różne, a najpopularniejszą z nich – podobnie jak w przypadku białych plamek na paznokciach – są niedobory witamin i minerałów. Oprócz sięgnięcia po suplement diety z cynkiem i biotyną, warto zainwestować w dobrą odżywkę do paznokci w formie lakieru, która wyrówna powierzchnię paznokcia i sprawi, że nie będzie się on łamał w miejscu przechodzenia bruzd.

Inną, często występującą przyczyną pojawienia się bruzd na paznokciach (zarówno w formie pionowej, jak i poziomej) są nieprawidłowo wykonane zabiegi pedicure lub manicure. Nierówne spiłowanie płytki paznokcia, zbyt mocne wycinanie skórek (wraz z wytworzeniem wyżłobienia przy nasadzie płytki – blisko wału paznokciowego), czy zbyt agresywne ścieranie płytki frezarką może powodować właśnie takie nierówności. Należy wówczas ograniczyć wykonywanie tego typu zabiegów (lub starać się przeprowadzać je znacznie delikatniej). Fragment paznokcia, na którym pojawiły się bruzdy, musi odrosnąć – warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Czarne kreski na paznokciach

W przypadku pojawienia się czarnych kresek na paznokciach, należy prowadzić skrupulatną obserwację takich zmian. Jeśli przesuwają się one wraz ze wzrostem płytki, a następnie znikają, to nie ma powodów do obaw – prawdopodobnie czarna kreska (niektórzy określają je również jako „drzazgi pod paznokciami”) była tak naprawdę drobnym skrzepem krwi, który pojawił się pod płytką paznokcia w wyniku urazu mechanicznego. Jeśli natomiast, mimo wzrostu płytki, ciemne kreski nie przesuwają się, należy udać się do lekarza. Może być to bowiem objaw poważnych chorób, takich jak zakrzepica, a nawet… czerniaka paznokcia.

Kiedy do lekarza?

Wygląd, kształt oraz kondycja płytki paznokcia może nam dostarczyć wielu informacji o stanie zdrowia, schorzeniach rozwijających się w organizmie bądź o niedoborach składników odżywczych i minerałów. Na szczęście w większości przypadków białe plamki na paznokciach, bruzdy, nierówności czy czarne kreski pod płytką są wynikiem urazów mechanicznych bądź zbyt małej ilości wartościowych składników w organizmie. Właściwa suplementacja oraz poprawa diety wraz z odpowiednią pielęgnacją paznokci często wystarczą do tego, by pozbyć się problemu. Jeśli jednak niepokojące przebarwienie lub objaw (w postaci – przykładowo – łuszczenia się paznokci) nie znika, warto wybrać się do lekarza – podologa lub dermatologa, który rozwieje wątpliwości dotyczące konkretnych objawów lub skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.