Toksyna botulinowa, popularnie nazywana botoxem, wciąż jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Masz bogatą mimikę czoła, a zmarszczki zaczynają ci przeszkadzać? To może być zabieg dla ciebie.
Tekst: Antonina Majewska
Toksyna botulinowa jest wytwarzana przez laseczki jadu kiełbasianego w warunkach beztlenowych. W medycynie znana była jako najsilniejsza trucizna organiczna, powodująca zatrucia pokarmowe po spożyciu zainfekowanego pokarmu. Brzmi groźnie? Tymczasem to jedna z najlepiej przebadanych substancji w medycynie estetycznej.
W tej dziedzinie jej działanie polega na przerwaniu przewodzenia impulsów nerwowych na skutek czasowego, ale odwracalnego zablokowania wydzielania neuroprzekaźnika na styku nerw-mięsień. Tym samym toksyna powoduje czasowe osłabienie i rozkurcz mięśnia zaopatrywanego przez dany nerw. Ta właściwość najpierw znalazła zastosowanie w leczeniu stanów z nadmiernym skurczem mięśni (w okulistyce i neurologii). Małżeństwo lekarzy Carruthers, wstrzykując toksynę botulinową pacjentom z zezem, dodatkowo uzyskało efekt korekty zmarszczek między brwiami. Miało to miejsce 25 lat temu. Od tego momentu rozpoczęto badania nad zastosowaniem estetycznym toksyny.
Czy podanie botoxu boli?
Toksynę botulinową stosuje do korekty zmarszczek czołowych, między brwiami i wokół kącików oczu. W tych okolicach uzyskuje się najlepsze efekty. Najczęściej zabiegi botoxu lekarze polecają osobom między 30. a 60. rokiem życia, z bogatą mimiką górnej części twarzy i zmarszczkami o różnym stopniu zaawansowania. Po przeprowadzeniu wywiadu i przy braku przeciwwskazań lekarz oznacza miejsca wstrzyknięcia i najczęściej domięśniowo podaje preparat za pomocą małych igieł i strzykawek. Po wstrzyknięciu botoxu nie można przez kilka godzin pocierać okolicy wstrzyknięcia toksyny oraz trzeba unikać długotrwałych zmian pozycji. Zabieg nie jest bolesny, o ile ból wystąpi, jest krótkotrwały i bardzo szybko ustępuje.
Efekty zabiegu
Pierwsze efekty podania toksyny botulinowej pojawiają się już po kilkunastu godzinach, kolejne stopniowo, do 10-15 dni. Po prawidłowo wykonanym zabiegu twarz powinna mieć bardziej wypoczęty i zrelaksowany wygląd. Efekt utrzymuje się od około 3-4 miesięcy w okolicy oczu, do 4-5 miesięcy w okolicy czoła, a polega na spłyceniu lub usunięciu zmarszczek, wygładzeniu skóry i ewentualnie nieznacznym uniesieniu brwi lub powiek.
Botox – tylko u lekarza
Choć zabiegi podania toksyny botulinowej są jednymi z najpopularniejszych w medycynie estetycznej i należą do efektywnych i bezpiecznych, musi je wykonywać doświadczony lekarz (zwykle stosuje jeden z trzech preparatów: Botox, Azzalure lub BeuCouture). Towarzystwa zrzeszające lekarzy medycyny estetycznej zalecają pacjentom, by wystrzegali się substancji niewiadomego pochodzenia, zabiegów wykonywanych nie przez lekarzy, czy nadmiernych obniżek cen.
Bardzo dobry artykuł. Duża dawka praktycznych informacji. Super.