Altruiści mają u kobiet większe szanse na seks. Altruistyczne kobiety zyskują w oczach mężczyzn tylko jako kandydatki na stałe partnerki.

Tekst: Sylwia Skorstad

pocztówka, źródło: Polona

Czy wiecie, że heteroseksualni mężczyźni zachowują się bardziej przyjaźnie wobec innych, gdy są obserwowani przez kobietę niż w wypadku, gdy ich poczynaniom przygląda się inny facet? Pod okiem kobiet są w stanie ofiarować innym więcej niż zwykle. Ta obserwacja sugeruje naukowcom, że mężczyźni instynktownie wiedzą, iż bycie miłym to jedna z cech wysoko premiowana przez ewolucję. Wbrew mitowi, że kobiety wolą brutali, to mili mężczyźni częściej trafiają do kobiecych łóżek.

Todd – niegrzeczny chłopiec czy do rany przyłóż?

Naukowcy badali kobiece podejście do miłych mężczyzn na kilka sposobów. W jednym z badań pokazywali uczestniczkom fotografie Todda, za każdym razem dodając mu inny opis osobowości. Według deklaracji kobiet szanse Todda na długi związek były tym większe, im więcej altruistycznych cech mu dodawano. Miły Todd wygrywał też z „niegrzecznym Toddem”, jeśli chodziło o przelotny romans. „Niegrzeczny chłopiec” prawie zrównał się z „miłym Toddem” dopiero, gdy pytano kobiety, z kim chciałyby pójść na jednorazową randkę zakończoną seksem. W relacjach krótkoterminowych uprzejmość zdaje się mieć stosunkowo najmniejsze znaczenie, choć ciągle odgrywa pewną rolę.

To, czy mężczyzna potrafi przejmować się potrzebami innych ludzi i pomagać im w potrzebie, zmienia też sposób, w jaki kobiety go widzą. I to w dosłownym sensie! Bycie miłym to kilka dodatkowych punktów do atrakcyjności fizycznej. Panów, którzy na przykład angażują się społecznie, biorą udział w akcjach charytatywnych, przejmują zmianami klimatu, wykazują dobre podejście do dzieci oraz zwierząt, widzimy jako bardziej seksownych niż tych, których największym problemem jest wybór odpowiedniej siłowni.

Preferencje mężczyzn

A jak to jest z preferencjami mężczyzn? Jeśli chodzi o relacje krótkoterminowe, czyli na przykład jednorazowe randki czy przelotne romanse, altruizm kobiety nie ma żadnego znaczenia. Typowy mężczyzna na kochanki wybiera najchętniej partnerki: ładne, młode i mające poczucie humoru (w sensie: śmiejące się z jego żartów). Dopiero, gdy w grę wchodzi poważniejszy związek, altruizm kobiety zaczyna odgrywać duże znaczenie.

Naukowcy komentują, że bycie szczodrym i altruistycznym jest dla obu płci sygnałem, iż dana osoba sprawdzi się w roli rodzica.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.