„Więźniowie geografii: 12 map, które pomogą ci zrozumieć świat” to książka dla dzieci i dorosłych, dzięki której mechanizmy rządzące historiami narodów można zrozumieć lepiej od nauczycieli oraz polityków.
Tekst: Sylwia Skorstad
Co to tak naprawdę znaczy, że USA jest supermocarstwem? Dlaczego Tybet jest ważny i czemu Chiny budują flotę? Z jakiego powodu mówi się, że kraje na północnym zachodzie Europy zostały pobłogosławione przez geografię? Tim Marshall, dziennikarz który wysyłał korespondencje z ponad 40 krajów, a na liście pracodawców ma między innymi BBC oraz Sky News, odpowiada na te i inne pytania w wyjątkowy sposób. Wspólnie z ilustratorkami objaśnia wszystko za pomocą czytelnych map oraz rycin, tak, aby każdy mógł zrozumieć zależności, jakie rządzą globem, który zamieszkujemy.
Narysuj skomplikowane
Wydana w 2015 roku pozycja „Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce” szybko stała się bestsellerem „The Sunday Times” oraz „The New York Times”. Ktoś wpadł na pomysł, że skoro można ją było z powodzeniem przetłumaczyć na niemiecki, polski czy norweski, da się ją też przełożyć na… język zrozumiały dla dzieci i młodzieży.
„Pierwotna wersję oparłem o trzydziestoletnią karierę dziennikarską, podczas której jeżdżąc po całym świecie, zrozumiałem, że nie da się opowiedzieć całej historii, nie znając ukształtowania terenu, na jakim się rozegrała. (…) Do niniejszego wydania wybrano najważniejsze punkty oryginału, dopracowano je oraz – co najważniejsze – ożywiono wspaniałymi ilustracjami” – opowiada Marshall we wstępie do edycji przeznaczonej dla ciekawskich, którzy jeszcze nie ukończyli szkolnej edukacji. I faktycznie, ilustracje to w przypadku młodszych czytelników klucz do skomplikowanego, ale ukazanego w prosty sposób, świata.
Nasza planeta
Kiedy zapoznasz się z tą książką, zrozumiesz, że przedtem niewiele wiedziałeś o świecie. Autor niemal wskazuje ci palcem, jak ukształtowanie terenu wpływa na historię, czemu surowce naturalne rządzą polityką, a góry i rzeki stają się kluczowe w kontaktach międzynarodowych. Nieważne, czy masz dwanaście czy sześćdziesiąt lat i na ile interesujesz się geografią – na pewno znajdziesz w tej pozycji informacje, na jakie wcześniej nikt nie zwrócił ci uwagi.
„Więźniowie geografii: 12 map, które pomogą ci zrozumieć świat” to pozycja uniwersalna, którą można czytać razem z dziećmi albo trzymać na stoliku kawowym, by zaglądać do niej od czasu do czasu. Trudno jest ją zgłębić „od deski do deski” za pierwszym podejściem, choć może to być kuszące. Najlepiej dawkować ją sobie tak, aby mieć czas przyswoić wszystkie nowe informacje.
„Ta planeta to jedyna, jaką mamy i musimy żyć na niej wszyscy razem. Jakiekolwiek nowe czy stare przeszkody znajdą się na naszej drodze, światowi przywódcy, a właściwie my wszyscy, musimy wspólnie stawić im czoło” – przypomina na koniec Marshall, by podkreślić, że tuż za zrozumieniem powinna kroczyć odpowiedzialność.