Myślisz o dziecku? Przeczytaj ten tekst! Podczas pierwszej Śląskiej Konferencji Płodności zaprezentowano bowiem wyniki kampanii społeczno-edukacyjnych „Zdrowa mama” i „Zdrowy tata”, które pokazały mało optymistyczne dane na temat stanu płodności Polaków.

 

 shutterstock_152657840

Jak się okazuje aż 62% mężczyzn, którzy wzięli udział w akcji, może mieć problem z poczęciem dziecka. Ponadto specjaliści zaobserwowali, że parametry nasienia obniżają się wraz z wiekiem badanego pacjenta.

„Przyjmując, że obniżenie płodności mężczyzn może być powodowane nieprawidłową wartością już tylko jednego z przebadanych parametrów ustalono, że kłopoty z poczęciem dziecka może mieć 62% pacjentów, którzy wzięli udział w akcji prozdrowotnej. 38% przebadanych osób w zakresie siedmiu kluczowych markerów płodności uzyskało wyniki co najmniej powyżej dolnej granicy normy WHO 2010” – wyjaśnia dr n. biol. Wojciech Sierka, specjalista Gyncentrum z Katowic.

shutterstock_214177720

20-latki też mają problemy z płodnością

Wbrew przyjętej opinii problem niepłodności nie jest domeną kobiet po 30-stce, ale dotyczy także młodych dziewczyn. „Wyniki badań uzyskanych podczas kampanii Zdrowa mama wyraźnie pokazują, że z obniżoną rezerwą jajnikową, mogącą wskazywać na problemy z zajściem w ciążę, mamy już do czynienia w przypadku bardzo młodych kobiet” – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik, specjalista ginekolog z Gyncentrum z Katowic.

Ponad to wyniki wykazały występowanie znacznie obniżonej rezerwy jajnikowej w każdej grupie wiekowej, także 20-25 lat. „Potencjał rozrodczy kobiety z każdym cyklem maleje. Prawie każdej trzydziestolatce pozostaje do dyspozycji zaledwie 12 proc. maksymalnej rezerwy jajnikowej. A u kobiet po 40 r.ż. ta liczba spada do 3 proc.” – wyjaśnia prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak ze Śląskich Laboratoriów Medycznych.

„Celem badań profilaktycznych powinno być zatem wyłonienie młodych pacjentek z obniżoną rezerwą jajnikową i skierowanie ich do dalszej, bardziej zaawansowanej diagnostyki” – dodaje dr Mercik.

shutterstock_134829938

­Stres jedną z głównych przyczyn niepłodności

Wszyscy zaproszeni prelegenci zgodnie stwierdzili, że stres jest winowajcą problemów z płodnością. Wynika to z naszej natury pierwotnej. Reakcja stresowa ma bowiem przygotować organizm ludzki do walki lub ucieczki.

„We współczesnym świecie w czasie stresu psychologicznego nie możemy ani walczyć, ani uciekać, a nasz organizm odczytuje zewnętrzne bodźce w taki sposób, iż warunki są niekorzystne do rozwoju potomstwa. W efekcie powoduje to, na zasadzie neurohormonalnej rekcji, zahamowanie funkcji rozrodczych” – tłumaczy dr n. med. Dariusz Mercik, specjalista Gyncentrum.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.