Czy wiesz, że twoje oczy starzeją się razem z tobą, a eksperci z dziedziny eye-agingu mają coraz więcej pracy, bo granica wieku, w którym pojawiają się problemy ze wzrokiem wciąż się obniża?
Tekst: Anna Żmijewska
Zdjęce: BOSS
Wzrok jest pierwszym zmysłem, na którego funkcjonowanie tak duży wpływ ma upływający czas. Problemy związane ze starzeniem się dotyczą zarówno układu optycznego i procesów prawidłowego widzenia, jak również otoczenia tkankowego tego narządu. Skóra powiek ulega zwiotczeniu, włókna mięśnia dźwigacza rozchodzą się, co może skutkować opadaniem powieki górnej czy podwinięciem się powieki dolnej. Zanik tkanki tłuszczowej oczodołu powoduje natomiast, że oczy wydają się mniejsze.
Granica doskonałości
Pełnię swoich możliwości wzrok uzyskuje w okolicy 20. roku życia. Jedynym problemem fizjologicznym może być stabilizująca się wtedy wada wzroku. Wszystkie inne schorzenia są wyłącznie efektem czynników zewnętrznych – wpływu środowiska czy uszkodzenia mechanicznego. Pierwsze symptomy starzenia się oczu pojawiają się natomiast okolicy 40. roku życia. Wówczas na skutek stwardnienia soczewki dochodzi do stopniowej utraty zdolności do ostrego widzenia przedmiotów w różnej odległości. Proces ten nazywany starczowzrocznością jest nieodwracalny, jednak można sobie z nim radzić za pomocą zastosowania odpowiedniej korekcji. Rozwiązaniem są okulary lub soczewki kontaktowe.
Różnica kolorów
Czy wiesz, że wraz z wiekiem źrenica staje się mniejsza? W efekcie do siatkówki dociera mniej światła, co zaburza zdolność prawidłowego widzenia. Zmniejszenie średnicy źrenicy sprawia, że dostrzeganie przedmiotów w przyciemnionym miejscu staje się trudniejsze. Oko nie dostosowuje się również tak szybko do różnic w natężeniu światła. Na dodatek soczewka traci swoją elastyczność. Podobnie jak to jest w przypadku mięśni staje się grubsza, twardsza oraz cięższa. Możesz więc mieć trudności z dostosowaniem ostrości na przedmioty w bliskich odległościach oraz percepcją kolorów. Rozwiązanie? Leczenie i profilaktyka!
Laser?
Jeśli zaczynasz mieć problemy ze wzrokiem, nie czekaj. Idź do okulisty, bo podjęcie leczenia w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących zmian przynosi najlepsze rezultaty. Laserowa korekcja wzroku, wszczepienie soczewek wewnątrzgałkowych, operacja chirurgiczna… Nawet jeśli nowoczesne metody brzmią groźnie, pozwalają skutecznie powstrzymać skutki starzenia się oczu, a to najważniejsze. Profilaktycznie możesz natomiast zafundować oczom specjalną dietę. Okazuje się, że najbardziej odpowiada im menu śródziemnomorskie bogate w warzywa, owoce i ryby. Duże znaczenie dla zdrowia oczu mają także tłuszcze nienasycone Omega 3 i 6 oraz luteina. Znajdziesz ją w szpinaku, żółtku jaja kurzego, gorzkiej czekoladzie i brokułach. Nie zapominaj też o witaminach E, B3 i C oraz antyoksydantach. Szczególnie cenne są te zawarte w jagodach. Korzystaj, bo sezon na owoce właśnie się zaczął.