(Nie)bezpieczne leki?

Czy leki przeciwbólowe mogą zagrażać naszemu życiu, a dokładnie zawarte w nich substancje czynne, takie jak diklofenak i ibuprofen?

Temat, który wciąż wzbudza wiele kontrowersji, najpierw pojawił się w brytyjskich mediach. Na stronie internetowej prestiżowego magazynu medycznego „British Medical Journal” opublikowano wyniki badań hiszpańskich naukowców, którzy wzięli pod lupę substancje często występujące w lekach przeciwbólowych z grupy NLPZ, m.in.. naproksen, ibuprofen, diklofenak. Zbadano ponad 100 000 pacjentów, którzy regularnie zażywali leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Co się okazało?

leki 1Niepokojące dane

U osób, które przyjmowały ibuprofen lub diklofenak ryzyko udaru wzrastało trzykrotnie. Co więcej, w przypadku używających ibuprofenu ryzyko zawału serca podwyższyło się o 100 proc., a po stosowaniu diklofenaku – wzrosło czterokrotnie. Niepokojące jest to, że na każde 1 000 osób objętych terapią lekami zawierającymi diklofenak, 3 pacjentów doznaje zawału serca, a 1 z nich umiera. Stosowanie ich zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych u osób, które nie miały wcześniej chorób układu krążenia. Z kolei najbardziej bezpieczny okazał się naproksen. Dlatego leków z grupy NLPZ należy używać ostrożnie  – zwłaszcza w terapii długotrwałej – ze względu na szkodliwe działanie uboczne.

Czym są NLPZ?

NLPZ to niesteroidowe leki przeciwzapalne, często stosowane w medycynie ze względu na szerokie działanie farmakologiczne. Działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwagregacyjnie. Wskazane do stosowania w: chorobach narządu ruchu, bólach kostno-mięśniowych, kostno-stawowych, profilaktyce i leczeniu zakrzepów, zatorów, choroby niedokrwiennej serca.

Co dalej z lekami NLPZ?

Opublikowane badania przyniosły nowe spojrzenie na leki z grupy NLPZ. Europejska Agencja Leków (EMEA) uruchomiła proces oceny bezpieczeństwa kardiologicznego diklofenaku w odniesieniu do ryzyka powikłań ze strony chorób układu sercowo-naczyniowego. Ich celem jest określenie potrzeby aktualizacji istniejących zaleceń, dotyczących leczenia dla pacjentów oraz lekarzy przepisujących NLPZ. Natomiast specjaliści z Wielkiej Brytanii i Kanady na łamach „PLOS Medicine” alarmują, że niesteroidowe leki przeciwzapalne zawierające diklofenak należy wycofać z rynku. Według naukowców u chorych zażywających tę substancję ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych jest od 31 proc. do 71 proc. większe w porównaniu do naproksenu.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany