Każda z nas wie, że kuracja podczas choroby jest efektywna tylko wtedy, kiedy poprawnie zażywamy lekarstwa i aktywnie uczestniczymy w procesie leczenia. O czym warto pamiętać, gdy dopadnie nas choroba?
Zapamiętaj jak i kiedy powinnaś zażywać poszczególne lekarstwa. Ich działanie może zależeć od tego, co jesz lub pijesz w tym czasie, a także, czy zażywasz je przed, w trakcie, czy po posiłkach.
Postępuj zgodnie ze wskazówkami na ulotce dołączonej do opakowania. Jeżeli należy je przyjmować 3-4 razy dziennie, zapytaj lekarza, jakie godziny są najlepsze i jakie przerwy robić między kolejnymi dawkami.
Zwróć uwagę na potencjalne skutki uboczne oraz zapytaj co zrobić, gdy się pojawią.
Jeżeli zaopatrujesz się w farmaceutyki często, warto jest korzystać stale z tej samej apteki. W ten sposób farmaceuta będzie miał możliwość zwrócić uwagę na niepożądane interakcje leków.
Jeśli masz kłopot z otwieraniem leku, nie bój się poprosić w aptece o inne opakowanie na lekarstwo.
Zwróć uwagę na to, w jaki sposób należy przechować lekarstwo – czy wymaga trzymania w lodówce, czy może powinno znajdować się z dala od światła. Pamiętaj, żeby przechowywać lekarstwa tak, aby dzieci nie miały do nich dostępu.
Pozbądź się lekarstw, które utraciły datę ważności. Nie będą w pełni skuteczne, a mogą być nawet niebezpieczne.
Jeśli jesteś w ciąży pamiętaj, aby przed zażyciem jakiegokolwiek leku skonsultować się z lekarzem. Internet nie jest miejscem, w którym powinnaś szukać diagnozy.
Nie przerywaj przedwcześnie leczenia. Jeśli uważasz, że należy przerwać leczenie, skontaktuj się z lekarzem.
W czasie podróży trzymaj lekarstwa pod ręką w oryginalnych opakowaniach i przyjmuj je według czasu domowego, zanim przestawisz się na nowy.