Cztery błędy w suplementacji

Z roku na rok obserwuje się coraz większy wzrost popularności suplementów diety. Stosują je zwłaszcza osoby, które mają potrzebę poprawy swojego samopoczucia, zdrowia, czy urody. Po suplementy sięgają zarówno ludzie starsi w celu ogólnego poprawy zdrowia, jak i osoby młode: zapracowane i nie mające czasu na racjonalne żywienie, a chcące czuć się i wyglądać zdrowo.

Konsultacja: Dr Małgorzata Kocot, lekarz dermatolog, specjalista dermatologii estetycznej.

 

Na rynku mamy szeroki wybór witamin, składników mineralnych, aminokwasów, wyciągów roślinnych oraz tzw. preparatów złożonych, dostosowanych do różnych potrzeb. Warto jednak być świadomym, że suplementacja wtedy tylko będzie działać, gdy będzie dobrze dobrana do potrzeb danej osoby oraz będzie prawidłowo przyjmowana. Suplementacja niewłaściwie stosowana nie przyniesie pozytywnych efektów, a w skrajnych przypadkach może nawet wywołać negatywny skutek. Warto zatem poznać 4 najczęściej popełniane błędy przy stosowaniu suplementów diety, zwłaszcza tych przyjmowanych w celu poprawy i pielęgnacji urody.

Logo Merz Spezial

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Błąd 1: Niepełny okres kuracji i brak regularności

Aby przyjmowanie suplementów było skuteczne i dawało pożądane efekty, należy zwrócić szczególną uwagę, by robić to systematycznie oraz zgodnie z zaleceniami dołączonymi do ulotki. Jeśli mamy wątpliwości, możemy skonsultować się z farmaceutą lub nawet lekarzem.
Ważny jest też odpowiedni przedział czasowy stosowania kuracji. Większość preparatów doustnych tzw. kosmoceutyków oraz „urodowych” suplementów diety przynosi widoczne efekty po minimum miesiącu stosowania danego preparatu.

Błąd 2: Przyjmowanie preparatów na czczo/popijanie kawą
Zaleca się aby przyjmowane suplementy diety były popijane wodą.Każdy farmaceutyk składa się z wielu substancji chemicznych często o skomplikowanej budowie. Wszelkie napoje słodzone, koloryzowane, a także kawa i herbata zawierają różne substancje barwiące, zapachowe lub konserwujące. Może się zdarzyć, że połączenie różnych substancji zadziała względem siebie antagonistycznie, blokując lub osłabiając pożądane działanie danego preparatu. Bezpiecznym rozwiązaniem jest popijanie preparatów wodą niegazowaną, która jest pozbawiona substancji aktywnych czynnie. Dzięki temu minimalizujemy ewentualne interakcje.

Błąd 3: Łączenie kilku preparatów o podobnym/tym samym wskazaniu
Suplement diety, tak jak i lek, można przedawkować. Często chcąc przyspieszyć efekt, stosujemy podobne preparaty o zbliżonych składnikach. Jednak niektóre suplementy mogą zaburzać wchłanianie innych lub prowadzić do ich przedawkowania. Pamiętajmy, że zarówno nadmiar, jak i niedobór witamin czy składników mineralnych może przynieść ujemny skutek zdrowotny.

Błąd 4: Niewłaściwe dobranie preparatu do problemu
Suplement diety nie jest lekiem. Jego działanie polega na dostarczaniu niezbędnych witamin, minerałów i substancji odżywczych, których brak lub niedobór skutkuje problemami zdrowotnymi, a tym samym niekorzystnym wyglądem skóry, włosów czy też paznokci

W codziennym zabieganiu zapominamy bowiem, że właściwe odżywianie, czyli dostarczanie odpowiednich składników odżywczych, witamin i minerałów jest absolutną podstawą w utrzymaniu dobrego zdrowia i wyglądu. Warto jednak być świadomym, że nie wszystkie problemy urodowe są wynikiem źle zbilansowanej diety. Długotrwały zły wygląd skóry, wypadające włosy czy łamliwe paznokcie mogą być sygnałem ukrytej choroby (np. grzybicy),  zaburzeń hormonalnych lub genetycznych uwarunkowań, jak to ma miejsce w przypadku łysienia typu męskiego. W tych przypadkach konieczna jest wizyta u dobrego lekarza endokrynologa, dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Suplementy diety mogą zaś jedynie wspierać leczenie.

Przy sięganiu po suplementy diety warto pamiętać o wyżej opisanych radach dotyczących ich stosowania. Dzięki temu mamy szansę dobrać właściwy preparat oraz uzyskać oczekiwany efekt dzięki jego stosowaniu.

republikakobiet.pl/zdrowie/piekno-od-wewnatrz

Merz Beauty

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.