Większość Europejczyków twierdzi, że wie dużo na temat cholesterolu. Ponad 9 na 10 potrafi wyróżnić dobre i złe jego typy. Polacy na tle innych badanych krajów wychodzą ponad średnią, deklarując bardzo dużą wiedzę na ten temat.
Badania wiedzy Europejczyków na temat cholesterolu zostały przeprowadzone w 2013 roku przez instytut badania rynku Edelman Berland na zlecenie Flory pro.activ. Głównym celem badania było zbadanie poziomu świadomości Europejczyków i zrozumienia zagadnień związanych z cholesterolem.
Jak się jednak okazuje, tylko 3 na 10 Polaków potrafi prawidłowo zidentyfikować „dobry”, „zły” i całkowity cholesterol (32% vs. 61% Europejczyków). Z drugiej strony, prawie połowa (46%) Europejczyków nie wie, jakie są symptomy podwyższonego poziomu cholesterolu… ponieważ nie istnieją! Co ciekawe, 2 na 10 (20%) łączy zawroty lub bole głowy z podwyższonym cholesterolem (vs. 27% Polaków).
Czy Polacy badają cholesterol?
90% Polaków twierdzi, że bada poziom cholesterolu. 48% potwierdziło wykonanie takiego badania w ciągu ostatnich 12 miesięcy (vs. 65% ogółu badanych). Dla porównania, badanie poziomu cholesterolu w ciągu ostatniego roku wykonało 80% Hiszpanów, 74% Greków, 70% Francuzów.
Przyczyny wysokiego stężenia cholesterolu
Według 63% badanych Europejczyków spożywanie dużej ilości fast foodów jest przyczyną wysokiego poziomu stężenia cholesterolu. Wśród Polaków przyczynę tę wymieniło aż 74% badanych. Polacy wśród najczęstszych przyczyn wymieniają także brak ćwiczeń (67%), nadmierną masę ciała (61%) oraz nadmierne spożycie mięsa i wędlin (57%). Jak teoria przekłada się na praktykę i co zamierzamy zrobić, by poprawić ten stan? Okazuje się, że nie jesteśmy skłonni do rewolucyjnych kroków.
62% Europejczyków deklaruje bariery przed zmianą stylu życia (vs. 81% Polaków). Najtrudniej jest im pożegnać się ulubionymi potrawami (28%) czy przemóc do wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń (25%). Polscy respondenci przodują w niechęci do zmiany jadłospisu – barierę tę deklaruje aż 44% badanych.
Jednak większość Europejczyków stara się wprowadzać pewne modyfikacje pomagające im obniżyć lub utrzymać na prawidłowym poziomie cholesterol, w szczególności poprzez zmiany w diecie (81% vs. 84% Polaków) i stylu życia (63% vs. 66% Polaków). Wśród najczęstszych zmian dokonywanych celem obniżenia/utrzymania na prawidłowym poziomie cholesterolu Polacy deklarują włączenie większej ilości owoców i warzyw do diety (70%) oraz ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych (62%).