Dla większości z nas to trudne zadanie. Bo składników jest wiele, ich nazwy brzmią dość obco i ułożone są w niezrozumiałej kolejności. Wyjaśniamy, co oznaczają symbole na liście składników kremu, serum lub balsamu. Dzięki naszemu przewodnikowi teraz wybór będzie prostszy i bardziej świadomy.

 

Zapytaliśmy Katarzynę Grużewską, Kierownika Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego w firmie Oceanic, jakie są zasady informowania o składzie kosmetyków i jak odczytywać symbole na etykietach i ulotkach.

Edyta Ciepieńka, Mus: Dlaczego na opakowaniach polskich kosmetyków nazwy składników są dla nas mało zrozumiałe i czy zawsze powinny się na nich pojawiać?


Katarzyna Grużewska: Polska należy do Unii Europejskiej, dlatego produkty kosmetyczne są tak oznakowane jak w całej Wspólnocie Państw Członkowskich. W Polsce obowiązuje ustawa o Kosmetykach uchwalona przez Parlament 30 marca 2001 roku (Dz.U. Nr 42 poz.473). Zawarty jest w Art.6 ust. 2 pkt 8 obowiązek podawania na opakowaniu wykazu składników określonych nazwami przyjętymi w Międzynarodowym Nazewnictwie Składników Kosmetycznych (INCI) ze wszystkimi uzupełnieniami i objaśnieniami tej zasady zawartymi w kolejnych punktach i ustępach Art.7. Od 1997 r. składniki wykazywane są według systemu INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych). Wymóg jednolitego oznakowywania stworzono, aby konsumenci mieli dostęp do szczegółowych informacji o składnikach w kosmetykach oraz aby zapewnić wysoki poziom przejrzystości stosowanych substancji.

Według jakiego schematu umieszczane są składniki na opakowaniach? Czy miejsce na liście zależy od ich stężenia w kosmetyku?
Skład – lista składników poprzedzona jest słowem INGREDIENTS /SKŁADNIKI. Tylko składniki, których stężenie wynosi powyżej 1 procent umieszczane są na liście według malejącej masy. Natomiast składniki w stężeniu poniżej 1 procent wymienione są w kolejności dowolnej po składnikach, których stężenie przekracza 1 procent. W składzie wymienione są także barwniki i kompozycje zapachowe. Ze względu na tajemnicę firmy, nazwa jakiegoś składnika może być utajniona, ale tylko za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego.

Co oznacza symbol ręki na książce?
Ten symbol stosuje się wówczas, gdy nie ma miejsca na opakowaniu kosmetyku na podanie listy składników. Wtedy taką listę znajdziemy na dołączonej ulotce, nalepce lub taśmie. Dlatego na opakowaniu zewnętrznym powinna się pojawić skrócona informacja lub znak graficzny – symbol „Ręka na książce”. Oznacza on, że do opakowania dołączona jest ulotka informacyjna. Tam znajdziemy informacje o składzie kosmetyku, ostrzeżenia związane z jego stosowaniem także sposób użycia. Przykładem może być kredka do oczu, na której ze względów technicznych nie można umieścić wszystkich informacji.

Proszę o rozszyfrowanie innych symboli umieszczanych na opakowaniach.

• Otwarty słoik z cyfrą i literą M – to symbol informujący o czasie od pierwszego otwarcia, w  którym kosmetyk nie zmienia swoich właściwości.
• Płomień w ramce – to znak, że kosmetyk trzeba chronić prze słońcem i temperaturą powyżej 50 stopni Celsjusza. Nie można go przekłuwać ani palić nawet po zużyciu.
• Recycling (strzałka na kuli) – oznacza, że opakowanie kosmetyku jest wykonane z materiału odzyskiwalnego.
• Symbol: „alu” w kole – to oznaczenie rodzaju materiału (aluminium), z którego zrobione jest opakowanie.
• Ręka nad kulą ziemską z napisem „Nieszkodliwy dla warstwy ozonowej” – to symbol oznaczający brak negatywnego wpływu opakowania kosmetyku na warstwę ozonową.
• Kosz z symbolem człowieka – to znak, że opakowanie powinno trafić do właściwego pojemnika na segregowane odpady.

Czy producent kosmetyku ma obowiązek umieszczania występujących w kosmetyku alergenów na liście składników?
Tak, zgodnie z 7 poprawką Dyrektywy 2003/15/WE Parlamentu Europejskiego istnieje wykaz 26 składników (miedzy innymi: ekstrakt kory drzewnej, ekstrakt kory dębu, cytral, alkohol anyżowy), których nazwy trzeba podać jeśli ich stężenie przekracza:
• 0,001% dla produktów pozostających na skórze,
• 0,01 % dla produktów spłukiwanych.

Co z barwnikami i kompozycjami zapachowymi? Czy występują na liście składników?
Tak, umieszczanie nazw barwników i kompozycji zapachowych podlega takim samym zasadom jak inne składniki. Ich kolejność na liście zależy od stężenia w kosmetyku. Są umieszczane na liście zgodnie z numerem indeksu barwy lub przyjętym oznaczeniem. W przypadku produktów sprzedawanych w wielu odcieniach kolorów, używa się określenia „może zawierać” lub symbolu „+/-„ i wymienia wszystkie składniki.

Czy prawdą jest, że składniki wymienione na dole listy nie są zbyt aktywne w danym kosmetyku?
Nie można tak generalizować, wiele substancji aktywnych ma zalecane stosowanie w przedziale 0,2-1%, a także wiele substancji jest wieloskładnikowych i każdy z tych składników jest przeliczany procentowo i umieszczany na liście.

Gdzie można znaleźć informacje o składniku z opakowania kosmetyku?
Wykaz substancji zgodny z INCI jest dostępny na stronie Komisji Europejskiej z bazą składników w kosmetykach CosIng:
http://ec.europa.eu/enterprise/cosmetics/cosing/

Autor: Edyta Ciepieńka
www.mus.com.pl
30 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.