Kwas hialuronowy to jeden z najbardziej wartościowych czynników nawilżających. W ludzkim organizmie odpowiada za wiązanie wody, wielopłaszczyznową ochronę i wygładzenie naskórka. Powyższe właściwości sprawiają, iż stanowi on jeden z głównych składników w produkcji ekskluzywnych środków farmaceutycznych. Żele oparte na bazie kwasu hialuronowego są często wykorzystywane przy produkcji implantów służących do wypełnienia zmarszczek czy powiększania ust. Niekiedy kwas pełni także rolę nośnika, ułatwiając wprowadzenie innych składników preparatu w głąb skóry.
Kwas hialuronowy odpowiedzialny jest za wiązanie wody w naskórku. Występuje w organizmie człowieka pod postacią naturalnego składnika macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Z wiekiem jego ilości ulegają zmniejszeniu, natomiast skóra traci zdolność wiązania wody, co może stanowić bezpośrednią przyczynę zmarszczek.
Zabieg wypełnienia załamań skóry opiera się na dostarczeniu zastępczej dawki kwasu hialuronowego w celu przywrócenia satysfakcjonującego poziomu nawilżenie tkanek skóry, niszczonych przez załamania powstałe na skutek ekspresji twarzy oraz za sprawą upływającego czasu.
Powyższe zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego mają na celu zwiększenie objętości (np. konturu ust, model owalu twarzy czy policzków), likwidację i zmniejszenie zmarszczek, (najczęściej tych miedzy brwiami, na czole, wokół oczu, przy uszach oraz fałdek nosowo-wargowych) a także korekcję twarzy (poprawa nawilżenia i sprężystości skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, uniesienie brwi, korekta nasady nosa i brody).
Próba uczuleniowa i przeciwwskazania
Użycie kwasu hialuronowego nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej. Rolę środka znieczulającego odgrywa tu bezbarwny, plastyczny żel, wsmarowywany na około godzinę przed zabiegiem w miejsce mające zostać poddawane działaniu kwasu. Sam kwas hialuronowy aplikowany jest na ogół za pomocą cienkich igieł, a całkowity czas zabiegu trwa zazwyczaj nie więcej niż 30 minut.
Rezultaty zabiegu są natychmiastowe jednak ze względu na fakt, iż kwas jest stopniowo wchłaniany przez organizm, większość pacjentów decyduje się na jego ponowną aplikację po upływie 6-12 miesięcy. Czas ten warunkuje miejsce, w jaki preparat został zaaplikowany, trybu życia pacjenta, wieku oraz rodzaju skóry. Stanowi to zarazem wadę, jak i zaletę zabiegu. Wadę, gdyż do podtrzymania efektu niezbędna jest ponowna aplikacja. Zaletę, ponieważ jest on w pełni naturalnym środkiem, który nie wywołuje trwałej zmiany w wyglądzie, a wszystkie procesy są w pełni odwracalne.
W zasadzie nie istnieją przeciwwskazania do wykonywania tego typu zabiegów, jednak ostrożnością muszą wykazać się osoby nadwrażliwe na kwas, ze skłonnością do powstawania blizn przerostowych i stanów zapalnych skóry, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osoby cierpiące na choroby o podłożu autoimmunologicznym.
Zaskakujące zastosowanie
Zupełnie nowe światło na wykorzystywanie właściwości kwasu hialuronowego rzucają zabiegi zmiany kształtu narządów płciowych, cieszące się niezwykłą popularnością głównie wśród Panów. Zabieg powiększenia atrybutu męskości polega na wykonaniu przez lekarza 2 – 3 milimetrowego nacięcia, a następnie wprowadzenia preparatu wypełniającego. Poprawnie przeprowadzony nie powinien przekroczyć czasu 40 minut, natomiast rezultaty wypełnienia utrzymują się w organizmie od 12 do 24 miesięcy. Cena zabiegu kształtuje się w okolicach od 4 do 8 tysięcy złotych.
Kwas hialuronowy jest także składnikiem kremów, choć w takiej postaci jego skuteczność jest znacznie obniżona. Używanie kosmetyków bogatych w ten rodzaj polisacharydu polecane jest zwłaszcza porą zimową, gdyż w przeciwieństwie do zwykłych kremów jego czynnikiem nawilżający nie jest woda, a tym samym nie wywołuje on zjawiska teleangiektazji, czyli po prostu nie rozszerza naczyń krwionośnych. Zawartość kwasu hialuronowego odnajdujemy w składzie kosmetyków takich jak Idea25 Citrobiotic, Norel Energie Q10, Oceanic AA Face Oligovital czy Oceanic AA Plus Age Export.
Ponadto kwas dostępny jest w postaci kapsułek, zawierających mikrocząsteczki naturalnego kwasu hialuronowego. Jedna kapsułka preparatu Biocell to około 6,30 mg mikrocząsteczek. W tej postaci suplement należy przyjmować wraz z jedzeniem lub bezpośrednio po posiłkach, przez co najmniej 2-3 miesięcy. Cena 2 miesięcznej kuracji to wydatek w granicach 100 zł – 150 zł. Preparat Hialu-Femin zawiera natomiast hialuronian sodu. W jednej kapsułce znajduje się 20mg hialuronianu. Zaleca się przyjmowanie 1 do 3 kapsułek dziennie. Koszt 2 miesięcznej kuracji to ok. 70zł.
Obecnie jednak kwas hialuronowy wytwarzany jest za pomocą metod biotechnologicznych, jednak do niedawna pozyskiwany był on z produktów naturalnych m.in.: grzebieni kogucich czy pępowin. Na szczęście ten okres kosmetyki plastycznej mamy już za sobą.
Milena Grochal
Więcej o zmarszczkach
Przewodnik po kremach pod oczy
Piękna trzydziestoletnia
Na moje zmarszczki najlepiej działa kolagen Noble Health i jest to znacznie tańszy sposob niż zastrzyki z kwasem. A w efekcie jestem bardziej pewna siebie kobieta :D