Wybierając kosmetyk, często kierujemy się metryką urodzenia. Tymczasem każda kobieta jest inna i może zauważyć u siebie różne objawy starzenia się skóry w różnym wieku. 

Tekst: Aleksandra Artiuch, główny kosmetolog marki Olay

olay-1Potrzeby skóry zmieniają się z wiekiem. Niemniej wiele czynników ma wpływ na to, jak szybko i jak mocno skóra się starzeje. Czynniki genetyczne tylko w pewnym stopniu ogrywają rolę w tym procesie. Największy udział mają czynniki zewnętrzne: pora roku, tryb życia, zanieczyszczenia środowiska, dieta, zaniedbania pielęgnacyjne i promieniowanie UV.  Nie bez znaczenia są także czynniki wewnętrzne: poziom hormonów, fototyp, ogólny stan zdrowia. To wszystko powoduje, że objawy starzenia zaczynają się pojawiać na skórze każdej osoby w różnym wieku i z różnym nasileniem. Skóra kilku kobiet w tym samym wieku może mieć skrajne różne potrzeby pielęgnacyjne. Często zdarza się tak, że ten sam krem będzie odpowiedni dla 30-, 40- i 50-latki. Dlatego wskazówka wiekowa jest bardzo pomocna, ale nie może być jedyną, którą się kierujemy.

Biologiczny wiek skóry

Biologiczny wiek skóry nie zawsze idzie w parze z metryką urodzenia. Jego określenie nie jest skomplikowane – wystarczy przyjrzeć się dokładnie cerze w lustrze, zanotować zmiany, jakie w niej ostatnio zaszły i ocenić ją jako „młodą”, „z pierwszymi oznakami starzenia” lub „dojrzałą”. Umożliwi nam to zawężenie wyboru do odpowiedniej linii kosmetyków.

Kłopotliwe cechy cery

Następnym krokiem jest określenie najbardziej kłopotliwych cech skóry. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, która przypadłość cery najbardziej nam doskwiera, np. przebarwienia, zaczerwienienia, wypryski, łojotok, suchość, brak jędrności, zmarszczki, nadwrażliwość. Ułatwi to wybór konkretnego produktu o ukierunkowanym działaniu – w dodatku z linii dostosowanej do biologicznego wieku cery. Podniesie też szanse na odniesienie sukcesu pielęgnacyjnego i pomoże uniknąć rozczarowania.

Kosmetyki a rodzaj cery

Określenie rodzaju cery: normalna, sucha, tłusta lub mieszana umożliwi nam dobór odpowiedniej konsystencji kosmetyku, np. żel, lekka emulsja, gęsty krem. Spowoduje, że preparat wchłonie się bez trudu i będziemy się czuć komfortowo przez wiele godzin. Trzeba również pamiętać o tym, że składniki aktywne mogą występować w tych samych proporcjach w produktach o zupełnie innej konsystencji. Obok specjalnych nośników to właśnie konsystencja produktu decyduje, czy z równą łatwością składniki te wchłoną się do każdego rodzaju cery i spełnią swoje zadanie.

Tłusta, mieszana, sucha

Najlepszym rozwiązaniem dla skóry tłustej jest żel lub lekki beztłuszczowy krem, który wchłonie się całkowicie i optymalnie nawilży skórę. Przy cerze mieszanej zwykle proponuję lekką, półpłynną emulsję nawilżającą, która doskonale się wchłania, nie pozostawia tłustej warstwy, dostarczając jednocześnie odpowiednią dawkę substancji nawilżających. Emulsja zapewni wyważoną pielęgnację przez cały dzień. Polubi ją również cera normalna i lekko odwodniona. Cera sucha jest wyjątkowo wymagająca, ponieważ potrzebuje nie tylko optymalnej dawki substancji nawilżających i odżywczych, ale również odpowiedniego „płaszcza ochronnego” przez cały dzień. Najlepsze dla niej będą kremowe konsystencje.

http://www.everydayme.pl/dzie%C5%84/olay

olay-2

Zdjęcie 1 z 3

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.