Radzimy, czym myć twarz. Żel, olejek, płyn albo emulsja czy pianka – który z nich sprawdzi się najlepiej, czyli nie tylko umyje, ale też nawilży i odżywi skórę?
Mnogość produktów służących do mycia twarzy może zaskakiwać. Wydaje się, że to po prostu kosmetyk, który ma za zadanie jedynie oczyścić skórę z zabrudzeń, kurzu czy nadmiaru sebum i martwych komórek naskórka. Tymczasem, choć jest to podstawowe zadanie tego typu produktów, to wiele z nich zapewnia dodatkowe korzyści. Można do nich zaliczyć na przykład nawilżanie skóry albo jej odżywianie. Nie bez znaczenia jest również forma takiego kosmetyku. To może być żel, olejek, płyn albo emulsja czy pianka. Jedne pienią się bardziej, inne mniej. Niektóre można stosować bez używania wody, by uniknąć chociażby nieprzyjemnego wrażenia ściągnięcia. Warto sprawdzić dokładniej, co sprawdzi się lepiej: dobrym rozwiązaniem będzie olejek myjący do twarzy czy może żel albo emulsja?
Czym myć twarz?
Tym, co najczęściej stosujemy do oczyszczania twarzy, są wszelkiego rodzaju mleczka, płyny i toniki do demakijażu. Później zwykle myjemy twarz żelem, który pomaga usunąć ze skóry resztki zanieczyszczeń i pozostałości po makijażu. Taki zabieg zwykle odświeża cerę i przygotowuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Żel posiada lekką konsystencję, często lekko się pieni i działa na skórę kojąco. Niektóre kosmetyki tego typu zawierają drobinki peelingujące, które pogłębiają jego działanie oczyszczające. Dzięki temu łatwiej jest pozbyć się starszych warstw skóry, odsłaniając te młodsze i świeższe. Pasta to z kolei bardziej skoncentrowany produkt o gęstej konsystencji. Początkowo można nawet odnieść wrażenie, że trudno rozprowadzić go na skórze, a co dopiero umyć nim twarz, jednak postępując zgodnie z instrukcją, można się pozytywnie zaskoczyć. Ich skład często bazuje na olejach roślinnych. Ten rodzaj kosmetyków szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku skóry mieszanej i tłustej. Miłośniczki lekkich rozwiązań mogą z kolei korzystać z pianek do mycia twarzy. Ta gama produktów także dobrze się sprawdza, ponieważ łagodnie oczyszcza skórę bez jej podrażniania. Olejek do mycia twarzy z kolei może okazać się strzałem w dziesiątkę dla właścicielek cery wysuszonej, skłonnej do podrażnień i atopowej. Taki kosmetyk na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z myciem, a raczej z pielęgnacją skóry, jednak może okazać się bardzo uniwersalny. Niektóre z nich są niezwykle łagodne, a przez to z powodzeniem można je stosować nie tylko do mycia twarzy, ale i całego ciała. Wiele zależy od tego, jaki konkretnie kosmetyk wybierzemy.
Jak wybrać dobry olejek myjący do twarzy?
Czasem trudno znaleźć taki kosmetyk, który będzie nam odpowiadał całkowicie. Nie oznacza to jednak, że trzeba godzić się na półśrodki. Szczególnie problematyczna w codziennej pielęgnacji może okazać się cera sucha, wrażliwa i skłonna do podrażnień. W jej przypadku prawdopodobnie zaburzona została równowaga hydrolipidowa, dlatego produkt do codziennego stosowania powinien ten balans przywracać. Dobrze, jeśli w jego skład wchodzi kwas hialuronowy odpowiadający za nawilżenie skóry, ale też witaminy czy chociażby masło Shea albo lipidy. Te ostatnie stanowią tłuszczowe związki organiczne, które pomagają między innymi chronić skórę przed utratą wody i przed atakami rozmaitych czynników zewnętrznych. Olejek do mycia twarzy Lipikar to jedna z tych propozycji, które mogą sobie poradzić z takimi problemami. Jest to produkt, który nie tylko myje skórę, ale też ją pielęgnuje, nie dopuszczając do nadmiernej utraty wody. Poza tym wspiera jej naturalną zdolność do regeneracji i łagodzi podrażnienia. W jego składzie można znaleźć chociażby Niacinamide, którego zadaniem jest kojenie cery, zmniejszanie wrażenia ściągnięcia skóry i jej pieczenia. Obecność masła Shea natomiast powoduje, że cera nie tylko staje się przyjemna w dotyku, ale też miękka, lepiej nawilżona i zregenerowana. Zaletą tego olejku jest możliwość używania go zarówno przez osoby dorosłe o wrażliwej skórze, jak i przez dzieci. Jest odpowiedni do mycia całego ciała. Z powodzeniem można go wykorzystać zamiast żelu pod prysznic lub płynu do kąpieli. Redukuje negatywny wpływ twardej wody na skórę.