Jakie mogą być skutki nieprawidłowego stosowania kosmetyków? Jak wynika z obserwacji dermatologów Polki wciąż nie posiadają wystarczającej wiedzy na ten temat.
Tekst: Bożena Bierzniewska, specjalista dermatolog współpracująca z Eveline Cosmetics 

Kosmetyki i sztuka pielęgnacji ciała sięgają starożytności, bo już Egipcjanie starali się syntezować kosmetyki. W tamtych czasach wytwarzano mieszanki, które przechowywano w wydrążonych łodygach roślin, dzięki czemu można je było wyciskać jak z tubki. Sposoby pielęgnacji i dbania o ciało znacząco zmieniały się w poszczególnych epokach, jednak dopiero współczesne czasy przyniosły prawdziwy rozwój zastosowania kosmetyków. Produkty te są obecnie szeroko stosowane we wszystkich rozwiniętych krajach świata. Od razu jednak nasuwają się pytania odnośnie bezpieczeństwa, konsekwencji i możliwych nieprawidłowych reakcji na dane produkty. Ciekawym przypadkiem jest sprawa odżywki do paznokci Nail Therapy Professional  8 w 1 Eveline, która pewnej konsumentce osłabiła paznokcie, zamiast je wzmocnić. Dlaczego tak się stało?

 

Co z tą odżywką?
Nieprawidłową reakcję płytki paznokciowej i skóry wokół paznokcia zgłosiła jedna z użytkowniczek odżywki Eveline Cosmetics Nail Therapy Professional 8 w 1. Firma dokładnie zbadała produkty z tej serii i nie znaleziono niczego niepokojącego. Tysiące kobiet zadowolonych z efektów działania produktu wracało do sklepów po kolejne opakowanie, lecz w skali całego kraju zgłoszono 4 przypadki nietypowej reakcji. Kłopoty z paznokciami mogły wynikać z nieprawidłowego zastosowania produktu lub wrażliwości danej konkretnie osoby na jeden ze składników produktu. Z czego więc wynikała taka reakcja?

 

Alergie i wypryski
Na pierwszym miejscu obaw związanych z zastosowaniem kosmetyków są oczywiście reakcje alergiczne o charakterze kontaktowego zapalenia skóry związanego z kosmetykami. Na wystąpienie wyprysku kontaktowego wpływają takie cechy jak: genetyka, rodzaj zastosowanego alergenu, stężenie alergenu oraz miejsce aplikacji. Ważne znaczenie ma również stan skóry, bo jeśli kosmetyk zawierający silne alergeny jest aplikowany na skórę podrażnioną, uszkodzoną albo z cechami wyprysku to ryzyko, że osoba uczuli się znacząco wzrasta. W kosmetykach najczęściej uczulają: dodatki zapachowe, barwniki, substancje konserwujące oraz ekstrakty zapachowe. Większość kosmetyków zawiera te substancje, ale tylko niektóre osoby uczulają się na nie.

 

Co najczęściej uczula?
Alergię kontaktową na kosmetyki możemy podejrzewać wtedy, jeśli po ich aplikacji występują: obrzęki powiek, swędzenie skóry, obrzęk oraz nawracające reakcje wypryskowe. Kosmetyki mogą uczulać drogą kontaktu bezpośredniego, ale też drogą lotną (perfumy, lakiery, dezodoranty). W sytuacji, kiedy jest podejrzewany alergiczny wyprysk kontaktowy, należy wykonać testy nazywane „próbami płatkowymi”.

 

Skutki
Kolejną przyczyną powstawania wyprysku z podrażnienia jest nadużywanie kosmetyków i jednoczasowe stosowanie wielu produktów. Ten rodzaj wyprysku dotyczy nie tylko twarzy, ale dość często zdarza się na palcach dłoni z wpływem na stan płytki paznokciowej. Końcowy odcinek płytki paznokciowej rozszczepia się na dwie lub więcej poziomych warstw. Wiele osób nie rozumie, że paznokieć może wysychać i wymagać nawilżenia. Płytka paznokciowa to struktura dość wrażliwa i podatna na działanie detergentów, środków czyszczących używanych w domu i moczenie rąk. Łamliwość płytek paznokciowych może być wynikiem wysuszenia opuszki palca i skóry otaczającej paznokieć. Każdy zmywacz do paznokci ma działanie mniej lub bardziej wysuszające płytkę paznokciową. Z tego powodu po zmyciu lakieru należy dokładnie umyć ręce, a następnie natłuścić palce i paznokcie odpowiednim kremem. Po kąpieli i na noc warto na paznokieć i jego otoczenie nakładać maść, podobnie jak na suchą skórę. Kolejny lakier lub odżywka powinien być nakładany dopiero po czasie pozwalającym na uzupełnienie nawilżenie paznokcia. Ten błąd mógł być przyczyną rozdwajania paznokci, które zgłosiła jedna z użytkowniczek odżywki Eveline Cosmetics Nail Therapy 8 w 1. Kłopoty z paznokciami mogły też wynikać z nieprawidłowego zastosowania produktu.

 

Odpowiednie zastosowanie
Zdarza się, że kobiety nakładają odżywkę, przypadkowo smarując otocznie płytki paznokciowej, co może spowodować powstanie wyprysku z podrażnienia polegającego na zaczerwienieniu i złuszczaniu skóry. To w szybkim czasie wpłynie na płytkę paznokciową i spowoduje, że wskutek wysuszenia i wyprysku opuszki i wałów paznokciowych płytka stanie się krucha, łamliwa i będzie łatwo rozdwajała się. Panie często mają wtedy obawy co do jakości odżywki i zawartych w niej środków konserwujących, na przykład formaldehydu, a tak naprawdę jedyną przyczyną pogorszenia stanu płytki paznokciowej jest nieprawidłowa aplikacja produktu. Bo choć formaldehyd jest jedną z wielu substancji potencjalnie alergizujących zawartych w kosmetykach, to zgodnie z wytycznymi może być stosowany w kosmetykach do paznokci w stężeniu do 5 %, gdyż według badań taka jego ilość nie stanowi istotnego zagrożenia.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.