Świecowanie uszu wywodzi się z medycyny ludowej, znanej już w starożytnym Wschodzie jak i u plemion indiańskich obu Ameryk m.in. Indian Hopi. Opisy terapii przy użyciu tych świec można znaleźć w pismach starożytnych Greków. Podobne metody stosowano również w Indiach i Chinach. Dzięki swemu skutecznemu działaniu, prostocie stosowania i bezpieczeństwu świecowanie przeżywa obecnie swój renesans.

Metoda

Stosowane w tej terapii świece są wytwarzane ręcznie z najlepszego gatunkowo, naturalnego produktu, jakim jest delikatna tkanina lniana lub bawełniana, wosk pszczeli, propolis i olejki eteryczne. W dolnej, zaokrąglonej części świecy znajduje się wtopiona w wosk cieniutka, srebrna blaszka. Dzięki niej świeca nie kruszy się, a także równomiernie nagrzewa i przewodzi ciepło do kanału słuchowego. Są trzy szerokości świec, tak więc można dopasować je do każdego otworu słuchowego nawet bardzo dużego i bardzo małego. Można je stosować również u dzieci (warunkiem poprawnie przeprowadzonego zabiegu jest to że dziecko może wytrwać w pozycji leżącej około 30 minut).

W czasie spalania świecy rozrzedzone zostaje powietrze w kanale słuchowym zewnętrznym na zasadzie tak zwanego komina, dzięki czemu następuje całkowite oczyszczenie ucha z woskowiny i produktów wydzielania gruczołów łojowych. Ciśnienie krążące w kanale świecy dostarcza stężoną parę wzbogaconą leczniczymi, ziołowymi olejkami eterycznymi do wewnątrz ucha. Ciepło poprawia mikrocyrkulację i krążenie w okolicy ucha, dochodzi do regulacji ciśnienia w uchu środkowym. Dodatkową zaletą zabiegu jest jego wyjątkowo przyjemny przebieg, który sprawia, że pacjent jest zrelaksowany i wypoczęty.

WAŻNE: W dniu wykonywania zabiegu nie należy moczyć głowy ani uszu, a po zabiegu zabezpieczyć uszy tamponem z waty.

Wskazania

  • delikatne usuwanie nadmiaru woskowiny
  • podrażnienie uszu lub zatok
  • zaburzenia ostrości słuchu lub niedosuch
  • szumy w uszach, tzw. „dzwonienie” w uszach
  • energetyczne ożywienie w przypadkach osłabienia słyszalności
  • regulacja ciśnienia przy bólach głowy, migrenach
  • katar, zapalenie zatok
  • zakłócenia krążenia w uchu
  • samoistne bóle głowy
  • migreny szyjne
  • nadmierna pobudliwość nerwowa, drażliwośc lub stres
  • nerwice narządowe tzw. -wegetatywne
  • lokalna aktywacja limfy i procesów metabolicznych
  • stymulacja energii – cyrkulacji prądów energetycznych
  • regulacja i usprawnienie krążenia energii życiowej
  • rozładowanie stresu i wzmożonego napięcia mięśniowego

Świecowanie powinno się przeprowadzać jednocześnie podczas jednego zabiegu w obydwu uszach jedno po drugim. Zabieg należy przeprowadzać przy silnych bólach raz dziennie przez siedem dni, przy chronicznych bólach raz lub dwa razy w tygodniu, oraz w celach zapobiegawczych raz co trzy lub cztery tygodnie.

Przeciwwskazania

Nie wskazane jest stosowanie zabiegu świecowania uszu przy różnego typu infekcjach ucha, pękniętej błonie bębenkowej, przy wydzielinie z ucha (np. ropienie), z innymi obecnymi w uchu urządzeniami. Podczas przeprowadzania zabiegu zalecane jest przebywanie pacjenta w pozycji leżącej bez możliwości poruszania w tym czasie głową.

Świecowanie a aromaterapia
Tłumaczenie słowa AROMATERAPIA brzmi: leczenie zapachami. Nie oddaje ono jednak istoty jej działania. Nie chodzi tu o leczenie zapachem w ogóle, lecz za pomocą pachnących, lotnych substancji wytwarzanych przez rośliny – olejków eterycznych. Substancje te to wielka tajemnica natury. Niektóre zawierają do kilkuset składników, z których wielu nadal nie znamy. Krążą w roślinach, powodując cyrkulację energii; bronią rośliny przed szkodnikami, a przyciągają te owady, które są dla niej pożyteczne.

Twórcą określenia aromaterapia, był francuski alchemik Gatefosse. Podczas pierwszej wojny światowej, z braku wystarczającej ilości środków odkażających do opatrywania rannych żołnierzy, stosował on naturalny olejek lawendowy. Olejek ten okazał się nie tylko znakomitym środkiem dezynfekującym, ale także znacznie przyspieszał gojenie się ran. Obserwacje te stały się zaczynem inicjującym dalsze badania nad właściwościami olejków i zwieńczone zostały książką, którą Gatefosse zatytułował „Aromaterapia”.

Współczesna aromaterapia jest prężnie rozwijającą się dyscypliną naturalnej medycyny i chociaż jest najbliżej spokrewniona z ziołolecznictwem, zachowała swoją niezależność i jest coraz bardziej popularna. W naszej Czytelni stworzyliśmy oddzielny dział, w którym prezentujmy artykuły opisujące zastosowanie olejków eterycznych w łagodzeniu rozmaitych dolegliwości.

Grzegorz Kalina

http://www.naturalnamedycyna.pl

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.