W jaki sposób kobieta powinna dbać o swoje zdrowie seksualne? Porad udziela dr n. med. Michał Lew-Starowicz, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego.

 

dekalog_kobiecosci 

1. Wyrażaj swoje potrzeby

Pamiętaj, że obecnie kobietom przyznaje się pełne prawo wyrażania swoich potrzeb seksualnych. Gwarantuje to Deklaracja Praw Seksualnych zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia. Możliwość zaspokojenia potrzeb seksualnych jest jednym fundamentów zdrowia psychicznego. Dlatego staraj się realizować je w sposób świadomy i pozbawiony uprzedzeń.

2. Rozmawiaj z partnerem

Nie wymagaj od partnera, żeby domyślał się twoich potrzeb i nie ukrywaj przed nim swoich problemów. Niezadowolenie w życiu seksualnym i tłumienie emocji rodzi frustrację, która może negatywnie wpłynąć na wasze przyszłe relacje. Pytaj partnera o jego potrzeby, okazane mu zainteresowanie jest wyrazem dbałości i uczuć, i z pewnością zostanie docenione. Szczera rozmowa na temat seksu zwiększa poczucie bliskości, pozwala na urozmaicenie życia seksualnego i długotrwałe utrzymanie więzi erotycznej.

3. Dbaj o swój wygląd

Po pierwsze powinnaś podobać się samej sobie! Samoakceptacja i dobra samoocena są bardzo istotne dla udanego życia seksualnego. Pielęgnacja urody i ubiór wskazuje także na twój stosunek do partnera – kobieta, której zależy na partnerze, dba o siebie, dbając jednocześnie o podtrzymanie więzi erotycznej.

4. Odżywiaj się racjonalnie

Jest to jeden z elementów dbałości zarówno o wygląd, jak i o stan zdrowia, który, jak wiadomo, silnie rzutuje na naszą sprawność seksualną. Z drugiej strony, nadmierne głodzenie się praktykowane przez niektóre kobiety chcące utrzymać szczupłą sylwetkę, jest równie szkodliwe. (…) Zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta zapobiega chorobom układu krążenia, wpływa pozytywnie na przemianę materii, równowagę hormonalną, wygląd i nastrój, a tym samym również na zdrowie seksualne.

5. Bądź aktywna

Zarówno fizycznie, jak i zawodowo lub społecznie. Współczesna kobieta zazwyczaj równolegle pracuje zarobkowo, zajmuje się domem i wychowaniem dzieci. Z powodu braku czasu, większość rezygnuje z dodatkowej aktywności fizycznej. Kobiety, które decydują się poświęcić dla domu i dzieci, porzucają pracę zawodową. Z punktu widzenia zdrowia i kondycji psychoseksualnej najlepiej jest, aby aktywności te pozostawały w równowadze.

6. Dbaj o wypoczynek

Jeżeli intensywnie pracujesz – regularne urlopy pozwolą ci zregenerować siły, jeżeli zajmujesz się głównie domem – dają możliwość oderwania się od codziennej monotonii. Przede wszystkim jednak, urlopy spędzane z partnerem mają istotne znaczenie dla kondycji związku i życia seksualnego. Stanowią okazję spędzania większej ilości czasu razem, cieszenia się bliskością w atmosferze wypoczynku i oderwania od stresu codzienności. Kontakt z partnerem w takich warunkach nabiera innej jakości, pozwala pogłębiać wspólne zainteresowania i oddala od rutyny – także w życiu seksualnym.

7. Pamiętaj o badaniach okresowych

Kobieta powinna przynajmniej raz w roku zgłaszać się na wizytę do ginekologa. Dotyczy to także kobiet, które w danym okresie nie są aktywne seksualnie lub zaprzestały aktywności. Jeżeli występują jakieś dolegliwości, wskazane mogą być oczywiście częstsze wizyty. Raz w roku kobieta powinna mieć wykonane badanie cytologiczne, a kobiety w wieku okołomenopauzalnym powinny regularnie wykonywać mammografię i USG piersi.

8. Nie bój się lekarza

Jedna z podstawowych zasad w medycynie mówi: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Te same zasady dotyczą profilaktyki zaburzeń seksualnych. Lepiej podjąć terapię zaburzeń seksualnych wcześniej, zanim spowodują trwałe problemy na płaszczyźnie więzi erotycznej i relacji partnerskiej.

9. Pokonaj wstyd

Wstyd towarzyszący poruszaniu tak intymnych spraw, jak życie seksualne, jest w pełni usprawiedliwiony i powszechny zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Te ostatnie jednak są z reguły obdarzone lepszymi umiejętnościami komunikacji werbalnej, co znacznie ułatwia rozmowę w gabinecie. Jeżeli wątpisz, czy uda ci się trafnie opisać powód wizyty z powodu braku odpowiedniej wiedzy na temat seksu oraz słownictwa, nie obawiaj się – specjalista seksuolog pomoże ci sformułować istotę problemu.

10. Pamiętaj: to można wyleczyć

Medycyna seksualna dokonała na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ogromnego postępu zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu zaburzeń seksualnych. Problemy, które dotknęły ciebie lub twojego partnera najprawdopodobniej można skutecznie rozwiązać, a wasze życie seksualne może nabrać nowej jakości.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.