Badanie The Face of Global Sex 2012 przeprowadzone przez markę Durex pokazuje, że wczesna edukacja seksualna odgrywa znaczącą rolę w dokonywaniu świadomych decyzji. Jak się okazuje – użycie prezerwatywy podczas pierwszego stosunku ma pozytywny wpływ na późniejsze wybory.

Badanie The Face of Global Sex 2012 przeprowadzone przez markę Durex pokazuje, że osoby, które zabezpieczyły się poprzez użycie prezerwatywy podczas pierwszego kontaktu seksualnego (61% Polaków), robią to częściej również w przyszłości. W związku z tym, rzadziej mają do czynienia
z nieplanowaną ciążą czy chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ci, którzy użyli tego rodzaju zabezpieczenia, mają o 26,2% większe szanse uchronienia się przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Z pokolenia na pokolenie

Chociaż styl życia, a w związku z tym także zachowania seksualne, zmieniają się z pokolenia na pokolenie, to dzielenie się wiedzą z dziećmi pozostaje wciąż najlepszym środkiem zapobiegawczym, chroniącym przez ryzykownymi zachowaniami w przyszłości. Jak pokazuje raport The Face of Global Sex 2012, średni wiek inicjacji seksualnej w Polsce dla wszystkich badanych wynosi 19,5. Należy jednak pamiętać, że im młodsi respondenci – tym młodszy wiek pierwszego kontaktu seksualnego. Dla dzisiejszych 35-49-latków średni wiek wynosił więc 19,3, jednak dla obecnych 18-24-latków jest to już zaledwie 17,9. rok życia. Warto także pamiętać, że wpływ na podejmowanie bezpiecznych zachowań seksualnych w przyszłości ma edukacja seksualna. Najwcześniej rozpoczyna się ona
w Meksyku, Austrii i Niemczech – średnio między 12. a 12,5. rokiem życia. W Polsce po raz pierwszy stykamy się z wiedzą dotyczącą intymnej sfery naszego życia, gdy mamy mniej więcej 14,3 lat.  Wśród krajów europejskich ten wiek plasuje nas, obok Rumunii i Rosji – na najniższej pozycji.

wykres_a

Zdjęcie 1 z 6

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.