Jedną z dysfunkcji seksualnych występujących u mężczyzn jest spadek potrzeb seksualnych i zainteresowania seksualnością. Choć przyjmuje się, że problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet, coraz częściej na własną oziębłość skarżą się też panowie. Po pomoc zgłaszają się również partnerki zaniepokojone faktem, że ich mężczyźni coraz rzadziej mają ochotę na seks…

 

Zazwyczaj pierwszą reakcją kobiety, która zauważyła u swojego partnera spadek libido, jest szukanie przyczyn we własnej osobie. Czy przestałam być dla niego atrakcyjna? Czy już mnie nie kocha? A może ma inną? To najczęściej zadawane pytania przez partnerki.  Bardzo często jednak przyczyny spadku potrzeb seksualnych u mężczyzn leżą zupełnie gdzie indziej…

Zazwyczaj bowiem spowodowane są czynnikami psychologicznymi, biologicznym, bądź są następstwem chorób.

 

Przyczyny psychologiczne

Jedną z najczęstszych psychologicznych przyczyn spadku libido jest zwykle stres i przemęczenie. Coraz dłuższy czas pracy oraz wynikająca z tego ilość obowiązków przyczyniają się do wzrostu zmęczenia. Często zarówno mężczyźni i kobiety wracają z pracy na tyle wyczerpani, że jedyne o czym myślą, to odpoczynek lub sen. Podjęcie kontaktu seksualnego wiąże się z wysiłkiem organizmu, o co trudno, jeśli partner jest przemęczony i wyczerpany ciężką pracą. Nadmiar godzin i stresu w pracy może powodować, że mężczyźnie po powrocie do domu trudno jest się „przestawić” – wciąż myśli o pracy i związanych z nią trudnościach. Głowę ma  pełną problemów, a ponieważ próbuje je rozwiązać, nie może skupić się na niczym innym.

Częstą przyczyną spadku potrzeb seksualnych są konflikty w związku. Niewyjaśnione kłótnie i pretensje, które wydają się być zapomniane, mogą nadal negatywnie wpływać na postrzeganie partnerki i tym samym przyczyniać się do powstania trudności w sferze seksualnej.

Do związków z długim stażem często wkrada się też nuda, codzienność i monotonia. Warto pamiętać o tym i starać się urozmaicać swoje życie seksualne, by nie stało się ono rutyną czy „wieczornym obowiązkiem”. Zaaranżujmy romantyczny wieczór – zapalmy kilka świeczek, zróbmy sobie wspólną kąpiel. Założenie seksownej bielizny lub masaż z pachnącym olejkiem również spotęgować może atmosferę chwili. Wprowadzenie tych drobnych elementów pobudzić może nasze zmysły i sprawić, że ten wieczór będzie wyjątkowy.

 

Przyczyny biologiczne

Do przyczyn biologicznych należą zaburzenia hormonalne, wiek lub choroby. Spadek zainteresowania życiem seksualnym może być jednym z pierwszych objawów pojawiającej się choroby: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy depresji. Ponadto, może być jednym ze skutków ubocznych przyjmowanych leków (na przykład leków przeciwdepresyjnych lub hormonalnych).

Wraz z wiekiem libido u mężczyzn obniża się. Związane jest to z tak zwanym „męskim przekwitaniem”, spowodowanym między innymi spadkiem poziomu hormonów, obniżeniem wydajności i sprawności organizmu. Zaburzenia hormonalne dotyczą przede wszystkim zmian w poziomie testosteronu, który odpowiada za poziom libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Spadek testosteronu może spowodować u mężczyzn obniżenie samooceny, poczucie, że nie są w stanie sprawdzić się jako „prawdziwi mężczyźni”. W efekcie może to doprowadzić do unikania kontaktów seksualnych z obawy, że nie będą w stanie zaspokoić partnerki. „Męskiemu przekwitaniu” często towarzyszą także zaburzenia erekcji, które jeszcze bardziej zmniejszają motywację do podjęcia kontaktów seksualnych.

Ponadto objawy te mogą być potęgowane poprzez niewłaściwy tryb życia – palenie papierosów, picie dużych ilości alkoholu, brak ruchu, zła dieta, czy zaburzenia snu.

 

Diagnoza

Określenie przyczyny spadku libido u partnera jest zazwyczaj trudne i skomplikowane. W takiej sytuacji najlepiej jest zgłosić się do specjalisty, który zbierając dokładne dane, pomoże ustalić przyczynę problemu. Jeśli odwiedzenie specjalisty nie jest możliwe, warto zastanowić się nad trybem życia, jaki prowadzimy. Być może uda się wyeliminować z niego część sytuacji stresujących i poprawić jego jakość – wprowadzić więcej ruchu i odpowiednią dietę. Kolejnym krokiem jest wykonanie badań w celu sprawdzenia poziomu hormonów oraz wykluczenia innych chorób mogących sprzyjać występowaniu tej dysfunkcji.

Tekst: Magdalena Bogdaniuk
psycholog-seksuolog

Jeżeli potrzebujesz porady seksuologicznej, zadzwoń:
Poradnia Seksuologiczna i Patologii Współżycia, ul. Dolna 42, tel. (022) 841 04 95

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.