Na temat seksu żywimy wiele fałszywych przekonań. To najbardziej powszechne z nich może nawet zniszczyć związek.

Tekst: Sylwia Skorstad

Projekt Alfa Omega (AlphaOmega Project) ma na celu zebranie ludzkiej wiedzy z dziedzin nauk społecznych i udostępnianie jej w przystępnej formie. Naukowcy, artyści, filozofowie oraz specjaliści różnych dyscyplin odpowiadają na istotne pytania w jednominutowych filmach video.

Amerykańskiego seksuologa Justina Lehmillera autorzy Projektu Alfa Omega zapytali o najpowszechniejsze mity na temat seksu.

To normalne, że pożądanie słabnie

Zdaniem Lehmillera największym mitem dotyczącym życia erotycznego jest przekonanie, iż dwójka dobranych seksualnie partnerów będzie zawsze pożądała się tak samo silnie.

„Ludzie obawiają się, że gdy poziom pożądania w związku zaczyna spadać, to znaczy, że dzieje się coś niedobrego” – mówi seksuolog. „Zaczynają wtedy rozważać, czy to z nimi jest coś nie w porządku, czy z partnerem. I wielu w rezultacie doprowadza do rozstania.”

Tymczasem wyniki badań naukowych dowodzą, iż spadek poziomu pożądania jest rzeczą naturalną. We wszystkich kulturach i wszystkich grupach społecznych zasada jest taka sama – pomiędzy szóstym a dwudziestym czwartym miesiącem związku poziom pożądania u stałych partnerów zaczyna się obniżać. To normalne i nieuniknione, przynajmniej w pewnym stopniu.

„To nie jest oznaka, iż coś w relacji nie działa tak, jak powinno” – tłumaczy seksuolog. „To tylko znak, że wszyscy jesteśmy ludźmi.”

Sposób na rutynę

Aby osłabić skutki nieuniknionego, warto wprowadzać do sypialni elementy nowości. Z badań wynika, że te pary, które przełamują rutynę, cieszą się nie tylko większą satysfakcją od przeciętnej, ale też są w ogóle szczęśliwsi od innych.

Lehmiller przekonuje, iż kluczem do sukcesu w życiu erotycznym jest zwykle szczera rozmowa z partnerem o swoich fantazjach, pragnieniach oraz obawach związanych z seksem. Pomoże też zdrowe podejście – po dwóch dekadach związku seks nie będzie taki jak po trzeciej randce, ale wciąż może być dużo lepszy niż jednorazowy wyskok z osobą, której nie znamy, nie ufamy i nie troszczymy się o nią.

https://www.lehmiller.com/blog/2019/2/15/the-biggest-misconception-about-sex

O projekcie https://alphaomega.video/en/about

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.