Mężczyźni potrzebują czułości

Zdjęcie: Durex

 

Bez pocałunków i uścisków trudno sobie wyobrazić miłość. Bez seksu trudno mówić o związku. Jak myślicie, komu bardziej zależy na codziennych czułościach, a komu na seksie?
Tekst: Sylwia Skorstad
Zdjęcie: Durex 

Wyniki badań opublikowane w amerykańskim „Archives of Sexual Behaviour” zaskoczyły nawet seksuologów i psychologów. Projekt badawczy naukowców z Instytutu Kinseya amerykańskiego Uniwersytetu Indiany miał na celu znalezienie odpowiedzi na kilka pytań z zakresu ludzkiej seksuologii. Przyniósł sporą niespodziankę i tematy do dyskusji.

1000 całusów

W badaniu wzięło udział 1000 par z Niemiec, USA, Hiszpanii, Japonii i Brazylii. W tej grupie znalazły się pary o krótkim i długim stażu – ankietowani spędzili od jednego roku do pięćdziesięciu lat razem. Pytano ich o zachowania w sypialni, satysfakcje z pożycia, poczucie szczęścia. Okazało się, że dla mężczyzn całusy i przytulanie są nawet ważniejsze niż dla ich partnerek!

Ci panowie, którzy deklarowali, że są przez partnerki często całowani i przytulani, jednocześnie raportowali trzykrotnie częściej poczucie szczęścia niż ich pozbawieni codziennych pieszczot koledzy. U pań nie stwierdzono korelacji pomiędzy ilością całusów a ogólną satysfakcją z życia. Dla kobiet znaczący okazał się za to seks – im bardziej udany, tym większa była ogólna satysfakcja.

Świadome „czterdziestki”

Im respondentki były starsze, tym bardziej świadomie podchodziły do swojego życia seksualnego. Dla 35-latki satysfakcja seksualna jest bardziej istotna niż dla 30-latki, zaś dla 40-latki większa niż dla 35-latki.

Jedna z autorek badań skomentowała tę prawidłowość zwracając uwagę na tryb życia przeciętnej kobiety. Zdaniem kierującej Instytutem Kinseya prof. dr Julii Heiman wiele kobiet odkrywa swoje potrzeby i temperament dopiero po wychowaniu dzieci. Im starsze jest potomstwo, tym więcej czasu kobieta ma dla siebie i tym więcej zaczyna oczekiwać zarówno w sferze seksu, jak i innych ważnych dla niej obszarach.

Przytul mężczyznę swego

Specjalizująca się w psychologii klinicznej profesor Heiman przyznała, że kierowana przez nią grupa badawcza nie spodziewała się otrzymanych wyników. Naukowcy przystąpili do pracy z tezą, że to kobietom bardziej zależy na czułości, a mężczyznom na seksie. Być może w kolejnych badaniach naukowcy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czemu większość mężczyzn skrywa potrzebę czułości, zaś większość dojrzałych kobiet kryguje się z przyznaniem, iż seksualną satysfakcję stawia wysoko w hierarchii potrzeb.

Przytulajmy i całujmy partnerów. Człowiek szczęśliwy odwiedza sypialnię nie tylko, gdy pragnie uciąć sobie drzemkę.

 

133 komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.