Dla kogo globulka?
Globulka plemnikobójcza, np. Patentex Oval, szczególnie polecana jest paniom, które współżyją sporadycznie. Przepisywana jest również tym kobietom, które wkrótce planują zajść w ciążę i muszą odczekać dwa – trzy cykle po odstawieniu pigułek lub po usunięciu wkładki wewnątrzmacicznej. Globulka rozwiązuje także problem suchości w pochwie, gdyż podczas używania jej znika problem braku poślizgu i drobnych otarć.
Działanie
Aby globulka była skuteczna, trzeba ją umieścić dość głęboko w pochwie na 15 minut przed stosunkiem. Założona zbyt płytko lub tuż przed wytryskiem nie zadziała, gdyż rozpuszcza się około 10 minut.
Rozpuszczona globulka podczas stosunku wypływa z pochwy, co może powodować uczucie luzu i partner nie będzie czuł się tak mocno, jak zazwyczaj. Choć dla mężczyzny może stanowić to pewne niedogodnienie, dla kobiety, która odczuwała suchość w pochwie podczas stosowania innych metod antykoncepcyjnych – globulka może okazać się rewelacyjnym rozwiązaniem. Jedynym jej mankamentem jest zalecenie co do nie podmywania się przez cztery do sześciu godzin – aby środek prawidłowo zadziałał. Aby nie zabrudzić bielizny, trzeba po prostu założyć wkładkę higieniczną.
Przeciwwskazania
Bywa, że niektóre składniki globulek przeciwplemnikowych, szczególnie nonoxynol, powodują uczulenia, które charakteryzują się pieczeniem lub świądem.
Globulka nie zabezpiecza stuprocentowo przed ciążą i nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego warto stosować ją wraz z prezerwatywą., która stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno antykoncepcyjne, jak i chroniące przed zarażeniem się rzeżączką, kiłą, AIDS, żółtaczką zakaźną, chlamydiozą lub wirusem HPV.
Globulkę dopochwową powinno się kupować w aptece, unikając przypadkowych miejsc sprzedaży. Wtedy mamy pewność, że była odpowiednio opakowana i przechowywana.
tekst: Hanna Mądra
Czy przy stosowaniu globulki dooochwowej można pieścić kobietę oralnie odrazy po stosunku?