Antykoncepcja znana od lat

Naturalne metody planowania rodziny, zwane też powszechnie antykoncepcją naturalną, wciąż mają rzeszę zwolenników. Jednak WHO (czyli Międzynarodowa Organizacja Zdrowia), z uwagi na brak pewności w ochronie przed ciążą, nie zalicza ich do antykoncepcji.

Do naturalnych metod planowania rodziny należą:

  • Metoda kalendarzowa.
  • Metoda temperaturowa.
  • Metoda objawowa (Billingsów)
  • Metoda objawowo-termiczna

Inne,  naturalne metodą zapobiegania ciąży to:

Stosunek przerywany

Jest najczęściej stosowanym rodzajem antykoncepcji w Polsce, choć w zasadzie nim nie jest. Polega on na wycofaniu prącia z pochwy tuż przed wytryskiem nasienia. Metoda ta wymaga od mężczyzny opanowania i pewnego doświadczenia oraz umiejętności warunkowego odruchu przerywania stosunku. Ten rodzaj antykoncepcji wciąż wybierany jest na pierwszy raz, a nastolatkowie bardzo często mają skłonność do przedwczesnego wytrysku

Przeciwwskazania

Jednak nawet jeśli partnerowi „uda się” uciec w porę, to taki stosunek może skończyć się ciążą, gdyż jeszcze przed wytryskiem wydalana jest niewielka ilość plemników, która wystarczy do zapłodnienia. Ponadto stosunki przerywane mogą doprowadzić u mężczyzn do nerwic seksualnych, pogłębić problem przedwczesnego wytrysku, a nawet doprowadzić do impotencji. Stą one także niekorzystne dla kobiet, gdyż metoda ta może spowodować braku orgazmu, a to w połączeniu z przekrwieniem narządów rodnych (które występuje na skutek podniecenia) może doprowadzić do bólów brzucha, bolesnych miesiączek i nerwic seksualnych.

Metoda testów

W ustalaniu dni płodnych i niepłodnych mogą nam pomóc specjalne testy (do kupienia w aptekach). Badają one poziom hormonów na podstawie śliny lub moczu. Do badania śliny służy aparat o nazwie PC 2000. Do badania moczu: „Clear Blue” – zestaw testów paskowych. Tester Persona również prognozuje owulacje na podstawie analizy moczu.

Przeciwwskazania

Do zmianu składu chemicznego śluzu, śliny i moczu może dojść szczególnie w dwóch przypadkach:
– gdy kobieta choruje,
– gdy kobieta stosuje leki.

Naturalne – bezpieczne dla organizmu

Żadna z wyżej wymienionych metod nie ma skutków ubocznych, ale żadna też nie stanowi stuprocentowego zabezpieczenia przed ciążą. Plemnik w pochwie może przeżyć więcej niż 72 godziny, jajo natomiast żyje 24 godziny – dlatego jeśli nawet dojdzie do kontaktu intymnego na dwa dni przed owulacją, to możesz zajść w ciążę, gdyż plemnik jest jeszcze aktywny. Warto pamiętać, że stres, wyczynowe uprawianie sportu, choroba, spożywanie alkoholu, zmiany klimatu czy branie antybiotyków mogą powodować różnice w długości cyklu i przesuwać moment jajeczkowania.

W ustalaniu dni płodnych i niepłodnych mogą nam pomóc specjalne testy (do kupienia w aptekach). Badają one poziom hormonów na podstawie śliny lub moczu. Do badania śliny służy aparat o nazwie PC 2000. Do badania moczu: „Clear Blue” – zestaw testów paskowych.

Aby uzyskać największe zabezpieczenie przed ciążą, najlepiej jest łączyć metody naturalne np. z mechanicznymi (prezerwatywa), czy chemicznymi (globulki dopochwowe i kremy plemnikobójcze).

Bez gwarancji

Żadna z metod naturalnych nie stanowi stuprocentowego zabezpieczenia przed ciążą, ponieważ trudno jest miarodajnie ocenić sytuację. Do niedawna uważano, że plemnik w pochwie może przeżyć 72 godziny. Oznacza to, że jeśli dojdzie do zbliżenia nawet na dwa dni przed owulacją, to można zajść w ciążę, gdyż plemnik jest jeszcze aktywny. Obecnie naukowcy coraz częściej ostrzegają, że plemniki młodego, zdrowego mężczyzny mogą przetrwać w sprzyjających warunkach (a takie bez wątpienia panują w kobiecej pochwie) nawet do tygodnia!

Aby uzyskać największe zabezpieczenie przed ciążą, najlepiej jest łączyć metody naturalne np. z mechanicznymi (prezerwatywa), czy chemicznymi (globulki dopochwowe i kremy plemnikobójcze).

Dlatego naturalne metody antykoncepcji polecane są tylko osobom:
– o bardzo dobrej znajomości własnego organizmu (a i to może zawieść),
– o niewielkich potrzebach seksualnych (które mogą ograniczyć się wyłącznie do okresów bezpiecznych),
– partnerom, którzy współżyją ze sobą od dawna (i dla których ewentualna ciąża nie stanowi problemu).

 

tekst: Hanna Mądra

 

 

2 komentarze
  1. Jestem zwolenniczką metod naturalnych. Jest skutecznie i zdrowo. Nie muszę się truć. Używam cyclotestu – monitorka płodności. Dzięki temu jest mi jeszcze latwiej :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.