W Polsce, podobnie jak w większości państw rozwiniętych, rośnie liczba rozwodów. Statystycznie najmniej trwałe są związki zawierane przez młodych ludzi. Rozmawiajcie przed ślubem – radzą psychologowie i proponują listę tematów.

Według najnowszych danych, w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. To znacznie więcej niż jeszcze 10 lat temu. W 2000 roku rozwiązano w 42 tysiące małżeństw, zaś w 2010 już 62 tysiące. Osoby, które w chwili zawarcia małżeństwa miały mniej niż 24 lata, statystycznie posiadają zaledwie 40% szansę na trwały związek.

Siła rozmowy

Zdaniem psychologów istnieje lista tematów, które należy omówić z kandydatem na małżonka przed wypowiedzeniem sakramentalnego „tak”. To te obszary, w których już po kilku miesiącach mogą się pojawić niezgodności prowadzące w konsekwencji do rozpadu związku. Nie poruszając ważnych kwestii ryzykuje się, że to, co miało być do śmierci, okaże się tylko nieudanym eksperymentem. Sentyment do tej samej piosenki jeszcze nie zapewnił nikomu sukcesu w małżeństwie. Kluczowe sprawy można omawiać w codziennych rozmowach albo wypełnić pisemnie złożony z kilkunastu pytań formularz, wymienić się wnioskami i przedyskutować je.

Bliskość. 

Partnerzy powinni omówić swoje sposoby na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami – przygnębieniem, smutkiem, niepewnością – i oczekiwaniami wobec małżonka. Czy szukasz fizycznej bliskości, gdy ci smutno, czy wolisz samotność? Czy potrzeba ci słownego wsparcia, czy wystarczy, że ktoś cię życzliwie wysłucha? Czy umiesz się dzielić swoimi emocjami, czy zamykasz w sobie i złościsz, gdy ktoś próbuje pomóc? Jak komunikujesz strach albo irytację?

Seks.

Jaka częstotliwość współżycia jest dla partnerów satysfakcjonująca? Czego oczekują w sypialni? Czy dopuszczają w niej eksperymenty lub obecność osób trzecich? Czy oczekują absolutnej szczerości w przypadku zdrady i jak ją definiują?

Dzieci

Należy ustalić zapatrywania partnera na posiadanie dzieci – czy, ile i jak miałby wyglądać podział obowiązków między matką i ojcem. Czy jesteś gotowy/a na nocne wstawanie, brak snu, ograniczenie życia zawodowego i towarzyskiego na pewien czas? Czy twoje wyobrażenia o rodzicielstwie są realistyczne, czy oparte na kinie rodzinnym Disney’a?

Finanse

Jak ma wyglądać odpowiedzialność finansowa małżonków? Czy są gotowi dzielić się w 100% swoimi dochodami? Czy wezmą całkowitą odpowiedzialność za finanse drugiego?

Różnice. 

Czy istnieją między wami różnice w wykształceniu, religii, światopoglądzie bądź wychowaniu? Czy będą miały wpływ na związek? Czy jesteście w stanie wypracować kompromisy, kiedy już opadnie fala romantycznych uczuć i namiętność?

Rozważ w samotności.

Są też takie kwestie, które przyszła panna młoda powinna rozważyć samodzielnie. Szczerość wobec samej siebie bywa trudna, ale z pewnością jeszcze trudniej jest przechodzić przez rozwód.

Samotność. 

Czy boisz się samotności? Czy chcesz wziąć ślub z autentycznej miłości i zachwytu nad partnerem, czy też na twoją motywację składa się obawa, że nikt lepszy cię nie zechce?

Na dobre i złe.

Wyobraź sobie, że twój przyszły małżonek popada w tarapaty – zaciąga długi, trafia do więzienia, ciężko choruje, bądź wpada w alkoholizm czy hazard. Czy trwałabyś przy nim? Czy masz w sobie wolę, by pomagać mu w kłopotach, nawet, gdyby zostały przez niego zawinione?

Jestem lepsza!

Czy są takie dziedziny, w których czujesz się lepsza od partnera? Czy wprawiają cię w rodzaj dumy, czy dzięki nim czujesz się bardziej wartościową osobą? Czy ułomności partnera leczą twoje kompleksy? Czy jesteś w stanie być świadoma przewagi w danej dziedzinie jednocześnie nie raniąc partnera i nie wykorzystując jej wyłącznie dla własnej korzyści?

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.