Im mamy więcej rodzeństwa, tym większa szansa, że będziemy potrafili budować długotrwałe związki. Jak posiadanie sióstr i braci przygotowuje nas do roli małżonka?

Tekst: Sylwia Skorstad

Amerykańskie Towarzystwo Socjologiczne opublikowało interesujące wyniki badań. Na Uniwersytecie Stanowym Ohio w USA psychologowie zebrali dane o 57 tysiącach osób i prześledzili korelacje zachodzące pomiędzy różnymi relacjami rodzinnymi. Okazało się, że posiadanie rodzeństwa jest związane z trwałością związków, jakie zawieramy. Każda siostra lub brat to średnio 2% większa szansa na długą relację małżeńską.

rodzinyKompromisy i rozmowy

Zdaniem profesor psychologii Donny Bobbitt-Zeher, sekret tego fenomenu to umiejętności, jakich dzieci nabywają w kontakcie z rodzeństwem. Dziecko wychowujące się w dużej grupie uczy się zawierania kompromisów i rozwiązywania problemów. Podobnego zdania jest profesor socjologii Doug Downey. W jego opinii dorastanie w wielodzietnej rodzinie to psychiczny kapitał na całe życie. Dzieci uczą się w nim reagowania na pozytywne i negatywne zdarzenia międzyludzki, nabywają umiejętności negocjacji, uczą się wyrażać głośno swoje potrzeby, a to potem procentuje w małżeństwie.

Wielodzietna = konserwatywna?

Jak do każdych wyników badań z dziedziny nauk społecznych, również do tych należy podchodzić z pewną dozą sceptycyzmu. Niektórzy eksperci widzą inne wyjaśnienie zaobserwowanej zależności. Ich zdaniem rodziny wielodzietne wywodzą się z konserwatywnych środowisk, w których rozwód jest wciąż uważany za życiową porażkę. Być może bardziej niż liczba rodzeństwa, na trwałość relacji danego człowieka wpływają wartości zaszczepione przez rodziców. Badania nie mówią przecież o tym, na ile satysfakcjonujące są związki respondentów, tylko na ile trwałe.

Co, którym los poskąpił sióstr i braci, nie powinni się martwić. W małżeństwie najwięcej zależy przecież od nas samych.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.