Nie przyznajemy się do niej, a jednak wszyscy czasem odczuwamy zazdrość. Szczególnie teraz, w erze Facebooka, trudno jest nie porównywać się z innymi. Czy da się walczyć z uczuciem zazdrości?
Psychologowie czasami żartują, że zazdrość to jedyny grzech główny, który nie daje żadnego fanu. Łakomczuch dobrze sobie podje, leniuch poodpoczywa, wielbiciel miłosnych igraszek zazna pieszczot, a zazdrośnik nic ze swojej słabości nie ma. Zazdrość, czyli uczucie frustracji wynikające z faktu, że inna osoba posiada to, czego sami pragniemy, dostarcza nam więcej złych emocji niż motywacji. Najlepiej by się było jej pozbyć, bo chluby nam żadnej nie przynosi, a tylko dostarcza przykrości. Jak to zrobić? Spróbujmy!
Choćbyś była nie wiadomo jak szczęśliwa, piękna, bogata i dobrze ustawiona na drabinie kariery, zawsze znajdzie się ktoś posiadający więcej od ciebie. Co więcej, twoja ocena sukcesu innych nigdy nie będzie obiektywna – nie wiesz, jaka jest sytuacja rodzinna kolegi, który pochwalił się zdjęciem nowego samochodu, nie wiesz, jaka atmosfera w pracy panuje u długonogiej koleżanki, której urocza fotka przypomniała ci o niedoskonałościach twojej figury. Pamiętaj, że wizerunki na portalach społecznościowych to tylko kreacje, informacje wyrywkowe i niepełne, nie bazuj na nich, by oceniać własne życie.
2. Stosuj zasadę „skoro oni mogą, mogę i ja”
Zamiast martwić się, że ktoś, kogo oceniasz krytyczniej niż siebie, posiada coś, o co ty dopiero się starasz, zobacz w tym szansę dla siebie. Skoro koleżanka ma interesującą pracę, to znaczy, że i ty możesz ją mieć, na rynku są ciekawe oferty. Ktoś pojechał na egzotyczne wakacje – to wspaniale, bo to dowód, że każdy może na takie odłożyć! Wykorzystuj sukcesy innych jako motywację dla siebie.
3. Chwal, doceniaj, komplementuj
Ucz się przeżywać radość sukcesu wspólnie z innymi. Choćby na siłę na początek. Podejdź, pogratuluj, powiedz kilka miłych słów. „Zasłużyłeś na to, brawo!” – to zdanie, które może zdziałać cuda, bo doceniamy ludzi, którzy potrafią przezwyciężyć zazdrość i cieszyć się z innymi ich sukcesem. Pytaj o szczegóły i potraktuj historię znajomego jako inspirację dla siebie. Z czasem zobaczysz, że szczere dzielenie sukcesu z kimś innym może dać ci wiatr w skrzydła.
To, co mają inni, jest z twojej perspektywy ważne tylko przez chwilę. Dla twojego rozwoju najistotniejsze jest to, co posiadasz ty. Pracuj nad sobą, rozwijaj talenty, szlifuj swoje dobre strony. Nie masz takich? Nieprawda, na pewno masz. Odszukaj je, nazwij i bądź z nich dumna. Kiedy jesteś dumna z siebie, zazdrość staje się mniej paląca. Kiedy zaczniesz naprawdę lubić siebie, zupełnie zniknie.
5. Rozdawaj
Kiedy dzielisz się z innymi, czujesz się coraz bogatsza. Nie chodzi tylko o pieniądze, choć wsparcie rozsądnej akcji charytatywnej raz na jakiś czas też robi dobrze naszemu ego. Dziel się mądrze tym, co masz – swoim czasem, zdolnościami, dobrą radą. Jeśli już musisz się porównywać, spójrz na tych, którzy mają mniej i wyciągnij do nich życzliwą dłoń.
Zazdrość może skutecznie odebrać radość życia, jeśli jej na to pozwolisz. Spali ciebie i twoich najbliższych, jeśli będziesz się na niej koncentrować. Popracuj nad jej eliminacją, a zobaczysz, o ile łatwiej tak żyć.