Jak wypracować dobrą relację z drugim człowiekiem. Spróbuj – prezentujemy trzy kroki…

Wypracuj dobrą relację z drugim człowiekiem:

KROK 1
Zdefiniuj swój związek. Pomyśl o konkretnej osobie, z którą pozostajesz już w relacji, albo o takiej, którą właśnie poznałeś lub chcesz poznać. Czego oczekujesz w kontaktach z tą osobą? Zapisz swoje oczekiwania.

KROK 2
Sprecyzuj swój cel. Określ, jakie relacje chcesz mieć z tą osobą. Ustalając je, zrób to w sposób pozytywny, czyli czego chcesz, a nie czego nie chcesz. Pamiętaj, że chcesz osiągnąć takie relacje, a nie „powinieneś”. To jest Twój cel, który jest realny, możesz go osiągnąć. Jest szczegółowy i ekologiczny – możesz przewidzieć jego skutki i mieć pewność, że wpłynie pozytywnie na wszystkich, których dotyczy. Precyzując cel, ustal warunki.

KROK 3
Określ swoje warunki:

Pragnienia. Czego chcesz w tym związku? np. „Chcę mieć dobrego przyjaciela”.

Działania. Co możesz uczynić, aby to osiągnąć? To muszą być Twoje działania, nie masz wpływu na drugą osobę i nie możesz oczekiwać, że ona zachowa się w taki sposób, jaki Ci odpowiada.

Dowody. Co będzie świadczyło o tym, że cel został osiągnięty? Co zobaczysz, usłyszysz, poczujesz? Bądź w tych wyobrażeniach konkretny i możliwie realistyczny. Im więcej szczegółów, tym lepiej…

Kontekst. Pomyśl, kiedy i gdzie, w jakim dokładnie kontekście chcesz osiągnąć swój cel.

Konsekwencje. Jeżeli osiągniesz zamierzony cel, jaki będzie on miał wpływ na Ciebie? Jaki na drugą osobę? Pomyśl o efektach wynikających z osiągnięcia Twojego celu; jaki będzie natychmiastowy, a jakich będziesz mógł się spodziewać później – po pół roku, roku i jeszcze później.

Przyjaciele to nieliczni, którzy pytają nas o zdrowie i słuchają odpowiedzi. Ed CunninghamO AUTORZE:
Hanna Tuczapska-Ryba jest trenerem. Prowadzi wspólnie z Iloną Kucińską
KLUB EDUKACYJNYSKUTECZNEGO NASTOLATKA.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.