Mężczyźni rozważni i romantyczni

Chciałabyś zajrzeć do umysłu mężczyzn, by wiedzieć, czy zapraszając cię na randkę pragną romansu, czy tylko przygody na jedną noc? Naukowcy już to zrobili.

Tekst: Sylwia Skorstad

180 mężczyzn i kobiet zbadano przy użyciu tekstu IAT, by przekonać się, czy to, co mówią na temat związków, pokrywa się z tym, co myślą. IAT, czyli test utajonych skojarzeń, to specyficzne narzędzie badające naszą podświadomość. Badanych poproszono, by kategoryzowali pokazywane na obrazkach sceny. Szybkość ich reakcji przy przyporządkowywaniu obrazów romantycznych i scen zawierających elementy seksualne do koszyków „przyjemne” i „nieprzyjemne” była dla naukowców cenną informacją.

test IAT 1Co się kojarzy

Wyniki były różne dla kobiet i mężczyzn. Kobiety miały silne automatyczne skojarzenia pomiędzy obrazami przedstawiającymi sceny romantyczne a kategorią „przyjemne”. Silniej niż mężczyźni reagowały na wszystko, co kojarzyło się z miłością i romansem. Wbrew oczekiwaniom nie okazało się jednak, że dla mężczyzn seks jest ważniejszy od uczucia. Panowie co prawda reagowali słabiej niż kobiety na bodźce związane z romantycznymi uczuciami, ale też ich reakcje na sceny seksu nie były tak gwałtowne, jak można by przypuszczać.

Romantyczni introwertycytest IAT 2

U mężczyzn zauważono ciekawą prawidłowość – im większy introwertyk, tym silniej reagował na bodźce związane z romantycznymi relacjami. Panowie, którzy często spędzają wieczory poza domem i których zwykliśmy nazywać „duszami towarzystwa”, mają najsilniejsze automatyczne skojarzenia z seksem, a najsłabsze z romantycznymi uczuciami.

Co to oznacza dla nas? Jeśli szukamy romantycznego partnera na dobre i na złe, lepiej rozejrzeć się wśród zamkniętych w sobie domatorów niż królów parkietu. Z kolei rozglądając się za kimś na jedną noc, warto postawić na rozgadanego ekstrawertyka, a nie cichego miłośnika wieczornych sensów telewizyjnych. Cicha woda jednak brzegów nie rwie.

Przykładowe testy IAT znajdziesz na polskojęzycznej stronie: https://implicit.harvard.edu/implicit/poland/takeatest.html

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.