Mamy złą wiadomość. Miłość potrafi wiele wybaczyć, ale nie wszystko. Są rzeczy, które mogą zabić nawet najgorętsze uczucie.
Tekst: Sylwia Skorstad
Wiemy, co sprawia, że ludzie łączą się w pary. Wzajemna atrakcyjność fizyczna, zdolność do okazywania uczuć, podobne zainteresowania i zbliżony światopogląd powodują, że dwoje ludzi może zapragnąć spędzić ze sobą życie. A co jest zagrożeniem dla długotrwałej relacji? Naukowcy z kilku uniwersytetów, w tym Uniwersytetu Sydney, Uniwersytetu Singapuru i Uniwersytetu Stanu Indiana, połączyli siły, by to sprawdzić. Zapytali osoby z wielu krajów, co na dłuższą metę najbardziej przeszkadzałoby im, gdyby byli w wieloletnim związku. Wyniki opublikował periodyk naukowy „Journal of Personality and Social Psychology”.
Lista zagrożeń
Okazało się, że statystycznie kobietom i mężczyznom przeszkadza mniej więcej to samo, ale w różnym stopniu. Panie są bardziej wybredne i potrafią wymienić więcej takich cech partnera, które w wieloletniej relacji mogłyby z czasem zabić miłość.
71% kobiet i 63% mężczyzn nie chciałoby wiązać się z kimś, kto ma niechlujny wygląd świadczący o braku higieny osobistej. Dla 72% pań i 60% mężczyzn na dłuższą metę niemożliwe do zaakceptowania byłoby lenistwo partnera. Na dalszych miejscach znalazły się: zbyt duże potrzeby własne, brak poczucia humoru, kiepski seks, brak zainteresowania sprawami erotycznymi, brak pewności siebie. Trzech na czterech mężczyzn byłoby w stanie zaakceptować partnerkę oglądającą zbyt dużo telewizji lub grającą zbyt często w gry komputerowe. To samo deklaruje tylko 6 na 10 badanych kobiet.
Milczenie jest złotem
Tylko w jednej sprawie panowie okazali się bardziej wymagający niż panie – gdy chodzi o gadatliwość. Partnera mówiącego zbyt wiele nie zniosłaby co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna. Obie grupy deklarują natomiast, że potrafią równie łatwo wybaczyć zarówno brak chęci posiadania dzieci, jak i posiadanie dzieci z poprzedniego związku.
Wyniki były dla naukowców dość dużym zaskoczeniem. Po pierwsze, płeć miała istotne znaczenie przy rozkładzie odpowiedzi, a po drugie, niektóre z punktów okazały się być znacznie bardziej istotne niż do tej pory sądzono. Badanie wykazało też, że wobec potencjalnego partnera jesteśmy bardziej wymagający niż wobec rodziny i przyjaciół.