W twoim związku panuje letnia temperatura? Podnieś ją z pomocą kilku prostych rozwiązań.

Doktor psychologii i doradca rodzinny Ryan M. Niemiec pracował kilka nieskomplikowanych wskazówek dla par z długim stażem. Z jego praktyki wynika, iż zastosowanie się do nich poprawia samopoczucie partnerów i ich wzajemne relacje.

dobry-zwiazek

1. Okaż zainteresowanie

Znacie się z partnerem jak łyse konie i masz wrażenie, że już wszystko zdążyliście sobie powiedzieć? Na pewno się mylisz. Z badań psychologów społecznych wynika prosta zależność – im bardziej jesteśmy siebie nawzajem ciekawi, tym głębsza jest intymność związku. Zadawaj partnerowi pytania, codziennie kilka. Zainteresuj się nie tylko, jak było dziś w pracy, ale też jakie jest jego samopoczucie, co planuje, o czym aktualnie marzy i co mu się śniło. Nie spoczywaj na laurach, nie twierdź, że wiesz już o nim wszystko, bo każdego dnia w nas wszystkich dzieje się coś nowego.

2. Reaguj pozytywnie

Staraj się szukać dobrych stron w informacjach od swojego partnera. Kiedy opowiada ci o kłopotach w pracy, czy swoich wątpliwościach wobec samego siebie lub innych, nie krytykuj, nie zarażaj pesymizmem, nie szukaj pułapek. Prawdopodobnie on sam zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Zamiast niepotrzebnie straszyć, szukaj możliwości powiedzenia czegoś dobrego. O nim, o innych, o świecie. Negatywizm na dłuższą metę jest bardzo męczący.

3. Pielęgnuj rytuały

Znajdź zachowania charakterystyczne tylko dla waszej dwójki i pielęgnuj je. Czy to wasz sposób przywitania, czy ulubiony, często powtarzany żart, czy czułe słowa, którymi obdarzacie się, będąc sam na sam, mają one moc cementowania związku. Zidentyfikuj, jakie drobne zachowania czynią was wyjątkową parą i nadaj im odpowiednią rangę.

4. Zrób coś szalonego

Przynajmniej 3-4 razy w roku wymyśl coś nietypowego dla waszej dwójki. Może to być cokolwiek miłego, co wyrwie was z codziennej rutyny: wyjazd na weekend do SPA, wizyta w interesującym muzeum, wypad do nocnego klubu czy kasyna, udział w balu przebierańców. Bądź kreatywna i otwarta na nowości. Przy pomocy Internetu na pewno znajdziesz odpowiednie propozycje w swojej okolicy. I to taniej niż myślisz.

5. Akceptuj

Chcesz go zmienić? Jeśli oboje jesteście pełnoletni, szansa, że ci się uda, jest bardzo znikoma. Co więcej, próby przyniosą wam obojgu więcej złego niż dobrego. Wyrażaj swoje stanowisko, mów, czego potrzebujesz i wyciągaj wnioski, jeśli tego nie dostajesz, ale nie próbuj odgrywać wobec partnera roli rodzica. O ile to możliwe, zaakceptuj drobne wady. Przecież i ty nie jesteś idealna.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.