Święta rządzą się swoimi prawami. Psychologowie zbadali, jakimi. Chcecie się dowiedzieć?
Tekst: Izabela Sowa
Psychologowie uwielbiają gromadzić dane i dlatego robią wiele różnych badań na wielu różnych grupach ludzi. Oczywiście sprawdzili również, jak to jest z naszym podejściem do Bożego Narodzenia.
1. Chcemy, by nasze dzieci wierzyły w Świętego Mikołaja. Większość z nas opowiada pociechom o sympatycznym dziadku, który w Wigilię Bożego Narodzenia rozwozi prezenty saniami zaprzężonymi w renifery. W badaniu, w którym udział brało około 500 rodziców, większość zadeklarowała, iż przekazuje małym dzieciom wiarę w Mikołaja, bo lubi magię i mistycyzm zawarty w tej historii.
2. Osoby, które podczas Świąt koncentrują swoją uwagę na rodzinie lub wymiarze religijnym wydarzeń raportują większy poziom satysfakcji z Bożego Narodzenia niż te, które koncentrują się na czym innym, np. zakupach, prezentach itp.
3. Mamy trudności w wybaczaniu najbliższym zakupu nieudanych prezentów świątecznych. Im bliższa nam osoba, tym częściej zakładamy, iż zna nas na tyle dobrze, by kupić upominek, który się nam spodoba. Nietrafiony prezent od męża, mamy czy siostry to coś, czego nie potrafimy zapomnieć przez długie miesiące.
4. Najgorszym z prezentów, jaki możemy podarować na Święta, są… pieniądze. Badania pokazują, że ten podarek uważamy za najmniej osobisty i zupełnie pozbawiony „świątecznego ducha”.
5. Święta Bożego Narodzenia ta naprawdę magiczny czas. W grudniu wydawanie pieniędzy na innych sprawia nam więcej radości niż przeznaczanie ich dla siebie.
6. Świąteczne dekoracje na zewnątrz domu mogą zmienić opinie na twój temat. Ludzie są skłonni uważać osoby umieszczające motywy świąteczne na domu lub w ogrodzie za lepiej zintegrowane z lokalną społecznością i bardziej towarzyskie niż te, które domostwa nie przystrajają.
7. Muzyka świąteczna przywołuje zapachy, jakie kojarzymy z Bożym Narodzeniem. Słuchając „White Christmas” lub „Cichej Nocy” odczuwamy zapach barszczu, migdałów, cynamonu, goździków czy maku bardziej niż przy ostatniej płycie ulubionego wykonawcy. Ma to związek z budową naszego mózgu i bliskością dźwiękowych i zapachowych skojarzeń.
8. Jeśli nie jesteś mistrzem patelni, w Święta nie musisz się martwić. Radosna atmosfera potrafi sprawić, że gościom wszystko smakuje. Mamy tendencję do przeceniania smaku wigilijnych potraw. Uważamy je za niezwykle smaczne nawet, jeśli gospodarze kupili je w supermarkecie. Wystarczy ładnie przystrojony stół i gwiazdkowe rytuały, by każda potrawa zyskała w opinii gości wyjątkowy smak.
9. W Święta wyjątkowo chcemy wierzyć w cuda. Jesteśmy bardziej niż zwykle podatni na sugestie i skłonni uwierzyć, iż nocą Mikołaj szura w kominie, a po północy miauczenie kota przypomina trochę ludzką mowę. Niestety, sprawia to również, że łatwiej nas oszukać lub nabrać na marketingowe triki.
10. Niestety Święta nie na wszystkich wpływają pozytywnie. Statystyki kryminalne wielu krajów pokazują, iż w tym okresie liczba drobnych przestępstw rośnie, a nie maleje.
11. Lista najbardziej nielubianych aspektów współczesnego świętowania Bożego Narodzenia to: konieczność przebywania w zatłoczonych miejscach, komercjalizacja i materializm, konieczność wydawania dużych sum.
12. Lista najbardziej lubianych aspektów współczesnego świętowania to: możliwość bycia z rodziną, uczucie z radości z prezentów i towarzyszącej im niespodzianki oraz wolny czas, który można przeznaczyć na odpoczynek.