Pacółtowo położone jest kilka kilometrów od Pól Bitwy pod Grunwaldem. Ale nie tylko ze względu na historię warto tam pojechać.
Historia Pacółtowa sięga XIV wieku, a dokładnie 1325 roku. Jednak „nowe życie” pałacu rozpoczęło się wiosną 2008 roku. Powstał tu wówczas kameralny, ekskluzywny ośrodek konferencyjno-koncertowy z kompleksem wellness & beauty oraz stałą wystawą malarską pastiszy dzieł Rembrandta. Gruntowej renowacji poddano również budynki folwarczne, w których powstały dwie stajnie, klub jeździecki i wozownia. Udało się ocalić i wyremontować 14 dziewiętnastowiecznych budynków, w tym pałac z XVIII wieku, kuźnię i wozownię, zrewitalizować stary park i wzbogacić go o kilka hektarów nowych nasadzeń. Powiększono gospodarstwo do 1000 ha, a ziemię przeznaczono na pastwiska i łąki, co daje Gościom pałacu niezwykłe wrażenie zielonych wzgórz aż po linię horyzontu.
Współczesna historia tego miejsca toczy się w dużej mierze w rytmie końskich kopyt. U podnóży Wzgórz Dylewskich, w okolicy Pałacu Pacółtowo do dyspozycji miłośników jazdy konnej oddano największy teren jeździecki w Polsce i prawdopodobnie jeden z największych w Europie.
Na terenie Ośrodka znajduje się nowoczesna, kryta ujeżdżalnia, 2 ogrodzone place jeździeckie, karuzela, kryty lonżownik, padoki. W planach pałacu ważne miejsce zajmują nauka jazdy konnej na wielu poziomach oraz organizacja zawodów jeździeckich różnych dyscyplin.
Pałac Pacółtowo stał się doskonałym miejscem do organizacji kameralnych spotkań biznesowych, konferencji oraz koncertów i imprez kulturalnych. W tym roku odbyły się między innymi: Mistrzostwa w Lądowaniu Pałacu Pacółtowo, koncerty operowe, Warsztaty Tanga, Zawody Finałowe „Konno w tanecznym takcie” oraz – po raz pierwszy w historii pałacu – Uroczysta Gonitwa Świętego Huberta na zakończenie letniego sezonu jeździeckiego.
Pałac Pacółtowo czeka na gości, którzy cenią sobie ciszę i spokój oraz tych, którzy lubią aktywny wypoczynek i uprawianie sportów. Wzgórza Dylewskie i ciągnące się po horyzont łąki zachęcają do pieszych wędrówek, wypraw rowerowych i konnych, nordic walking, joggingu, wędkowania, żeglowania, narciarstwa biegowego, wypraw zabytkowymi powozami – a w zimie saniami. Do dyspozycji gości jest całoroczny basen w pałacowych piwnicach, basen letni w parku, kort tenisowy, sala klubowa, łaźnia turecka oraz zabiegi SPA.
Pory roku w Pałacu w Pacółtowie to feeria kolorów i kształtów, które trzeba zobaczyć. Ale to tylko jeden z powodów, dla których warto się w nim zatrzymać na dłużej i posłuchać ciepłego brzmienia pałacowego fortepianu.