Przeczytajcie o wyprawie Maryni Pawlak – 24 letniej kobiecie, która będzie podróżowała w poszukiwaniu tożsamości latynoskiej po kontynencie amerykańskim. Republika Kobiet patronuje tej wyprawie. Będziemy Was informować o tej podróży!
Marynia Pawlak posiada dwa licencjaty z historii i nauk politycznych paryskiej Sorbony, studiuje kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej w Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Postanowiła wyruszyć w teren i skonfrontować nabytą książkową wiedzę z życiem codziennym Latynosów.
Ale kim są ci Latynosi? Jakie są cechy typowego Latynosa? Co mieszkaniec Kuby ma wspólnego z Brazylijczykiem czy też Ekwadorczykiem? Czy istnieje jedna tożsamość latynoska?
Niewątpliwie wiele jest poglądów i teorii na temat jedności i wielowymiarowości tożsamości latynoskiej. Trzeba więc zapytać samych Latynosów jak oni siebie postrzegają, jak się definiują, co sprawia iż czują się Latynosami, jaki jest według nich kluczowy element kultury, który ich łączy. Marynia chce zebrać informacje, relacje i punkty widzenia jak najszerszej grupy Latynosów: mężczyzn i kobiet pochodzących z różnych klas socjalnych, wywodzących się z miast jak i ze wsi, a także przedstawić ich historie i postarać się zdefiniować ich przynależność kulturową poprzez ich własne poglądy.
Dlatego Marynia wyrusza na kilkumiesięczna wyprawę do Ameryki Łacińskiej. Zamierza Rozpoczyna projekt pod koniec lipca 2012 roku i przemierzy kilkanaście krajów w tym – Kubę, Meksyk, Belize, Gwatemalę, Honduras, Salwador, Nikaraguę, Costa Rica, Panamę, Ekwador, Peru, Boliwię, Paragwaj, Urugwaj, Brazylię, Argentynę, Chile i Wenezuelę.
Sama podróż będzie trwała od 8 do 10 miesięcy (w zależności od pogody, od panującej sytuacji politycznej w odwiedzanych krajach oraz samej trasy, która może ulegać drobnym zmianom w zależności od wyżej wymienionych).
Marynia zapewnia, że podczas całego wyjazdu zamierza być jak najbliżej lokalnej ludności. Planuje zebrać ich relacje, zadać im pytania na różne tematy związane z ich poglądami, wierzeniami i tożsamością, poznać ich marzenia, dążenia, problemy związane z ich realizacją. Jej zadaniem będzie udokumentowanie ich życia codziennego takiego jak oni je przeżywają. I przez ten pryzmat zdać relacje obserwatora, starającego się dzielić ich emocje. Jednocześnie będzie to relacja obserwatora i uczestnika dzielącego swe przygody.
Marynia jest osobą bardzo otwartą, komunikatywną, ciekawą świata, szczęśliwą optymistką i na dodatek zna pięć języków w tym hiszpański, dlatego przygoda może okazać się jak najbardziej owocna.
Relacje tubylców umieścimy również na łamach Republiki Kobiet, ale także na stronie podróżniczki www.marysdiaros.com oraz na profilu Facebook MarysLatinoVenture.
Dodatkowo po powrocie będzie przygotowana wystawa fotograficzną pod tytułem „Tożsamość Latynoska – Autodefinicja”, która będzie prezentowana w Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego jak i w zainteresowanych ambasadach krajów Latynoamerykańskich znajdujących się na terenie Polski jak i Francji.
Projekt jest duży i może trochę zwariowany, ale promujemy młode, ambitne kobiety, bo wierzymy, że marzenia warto spełniać !
HM… tak mi się skojarzyło z Poznam sympatycznego Boga Erica Weinera… Cały czas kołacze mi się po głowie, że w polskich warunkach jest mało możliwe by odbyć kilkomiesięczną podróż do Chin, Turcji, Nepalu i Izraela (pozostałe 4 religie autor maiła w USA), by poszukiwać religii, którą można by zaakceptować… A tu… proszę. Można robić coś ważnego i ekscytującego.