Czy to tylko mit, czy jeszcze w nas się tli legendarna polska gościnność? Zapraszamy do Muzeum Nowoczesnego we Wrocławiu na wystawę, która zajmuje się tym tematem.

Tekst: Joanna Zaguła

Zdjęcia: Materiały prasowe muzeum

Widok wystawy „Polska gościnność”. Marta Frej i Tomasz Kosiński, „Gościnność”, 2019. Fot. Małgorzata Kujda, © MWW, 2019.

Poniedziałek z kulturą tym razem z prośbą o refleksję. Bo za pasem święta. Nastawiamy więc kapustę na bigos i lepimy uszka dla całej rodziny. Wydaje się nam, że chętnie zapraszamy do stołu, bo przecież tyle gotujemy, tak sprzątam. No i zostawiamy puste nakrycie dla niespodziewanego gościa. A jednak nie raz już telewizyjne reportaże ujawniały, że wcale nie mamy ochoty wpuszczać do domu nikogo obcego, szczególnie gdy mamy tak wysprzątane, a na stole eleganckie potrawy. To nie o mnie – myślimy wtedy. Ja przecież chętnie pomagam. Ale czy na pewno? Kiedy ostatni raz zwróciliście się z pomocą do kogoś obcego, kiedy oddaliście coś, co było wam bliskie, a nie tylko to, czego nie potrzebujecie, kiedy przyjęliście z otwartym sercem coś, co was dziwiło, co było wam nieznane? Obawiając się, że coraz rzadziej tak się otwieramy, Muzeum Współczesne we Wrocławiu w ostatniej wystawie pyta, gdzie się podziała polska gościnność.

Ostatnio została wystawiona na próbę. Musieliśmy sobie zadać pytania o stosunek do uchodźców, o to, jak ocieniamy ludzi o innym stylu życia, światopoglądach. Okazuje się, że tak wielu z nas, Polaków (tych mniej czy bardziej prawdziwych według rządu) nie chce gości, nie lubi inności, nie akceptuje tego, czego nie zna.

Widok wystawy „Polska gościnność”. Krzysztof Wałaszek, „Pamiętnik 14.04-02.07.2019”, 2019. Fot. Małgorzata Kujda, © MWW, 2019.

Czy więc nasza gościnność to tylko mit? Ale jednak mit narodowy, więc formujący wspólnotę. Może nas wzmacniać i promować dobre wzorce, ale może też uspokajać i utwierdzać nas w tym, że wszystko jest w porządku, że nie nie robimy nic źle. Pytania o ten mit zadaje nam wrocławska wystawa, a obecni na niej artyści (choćby Zbigniew Libera, Dorota Nieznalska, Marta Frej & Tomasz Kosiński) odpowiadają bardzo różnie.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.