Mísia nazywana jest następczynią legendy fado – Amalii Rodrigues. Artystka wystąpi 12 grudnia we Wrocławiu w ramach Ethno Jazz Festival, w koncercie promującym jej najnowszą płytę Senhora da Noite. Ten projekt to wielki powrót do tradycyjnego fado – najbardziej emocjonalnego oblicza Mísi.

 

Po 20 latach kariery muzycznej zapoczątkowanej debiutancką płytą zatytułowaną po prostu Mísia (1991) i po upływie dekady od wydania jej ostatniego albumu z tradycyjnym fado Ritual (2001), projekt Senhora da Noite wydaje się oczywistym i ważnym krokiem w karierze artystycznej Mísi.

Koncepcja albumu zakłada połączenie tradycyjnej muzyki fado z tekstami stworzonymi wyłącznie przez kobiety – poetki i pisarki (m.in.: Helia Correia, Lidia Jorge czy Florbela Espanca), inne wokalistki takie jak: Amélia Muge czy Adriana Calcanhotto oraz legendy muzyki fado: wielką Amalię Rodrigues, Aldinę Duarte czy właśnie Mísię.

Album zawdzięcza swój klimat niepowtarzalnemu stylowi Mísi, wokalistce akompaniuje nie tylko trio gitar fado, ale także akordeon, skrzypce i fortepian, które pojawiały się już na kilku albumach począwszy od Garras dos Sentidos (1998).

Jest to pierwszy w historii muzyki fado projekt artystyczny, w którym kobiety odgrywają rolę ważniejszą niż ta, którą przewiduje dla nich tradycja. Są nie tylko muzami i wykonawczyniami, ale również kreatywnym autorkami. Podobnie jak w przypadku wszystkich jej poprzednich wydawnictw, większość tekstów z albumu została napisana specjalnie na potrzeby głosu Mísi. Repertuar został ponadto wzbogacony o utwory stworzone przez nieżyjące już autorki.

12.12.12 godz. 19.00 C.S. Impart, ul. Mazowiecka 17
Ethno Jazz Festival prezentuje:MISIA – największa portugalska gwiazda fado po raz pierwszy we Wrocławiu
bilety: 200 zł – I miejsca, 150 zł – II miejsca, 100 zł – III miejsca, 60 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

Bilety do nabycie w sieci salonów Empik i Media Markt w całej Polsce oraz w serwisach www.biletin.pl, www.ebilet.pl , www.ticetpro.pl , www.eventim.pl

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.