Wybierasz się na egzotyczne wakacje lub marzysz o takich? Koniecznie przeczytaj tę powieść!

Tekst: Sylwia Skorstad

milosc.na.baliNa rajskiej wyspie Bali zawsze jest ciepło, tanio, a natura oferuje tak piękne widoki, że ma się wrażenie obcowania z cudami. Niebiańsko pachnące kwiaty i smaczne owoce zdają się pochodzić z lepszego, mitycznego świata. Turystyczny Eden przyciąga ludzi ze wszystkich zakątków globu. Wśród tych, którzy zdecydowali się na wyspie zamieszkać, są Polacy. Obrotna Dorota zarządza luksusowym hotelem, a dziarski Bobek prowadzi polską piekarnię. Wyspę odwiedzają też polscy studenci oraz turyści. Każdy z nich myśli, że w raju nie może go spotkać nic złego. I każdy się myli.

Koszmar egzotyki

Jako Europejczycy jesteśmy przekonani, że pewne rzeczy są niezmienne na całym świecie. Jeśli ulegniemy wypadkowi, to spodziewamy się przyjazdu karetki. Kiedy padniemy ofiarą złodzieja lub bandyty, wzywamy policję i oczekujemy z jej strony podjęcia działań. Niesprawiedliwie oskarżeni chcemy prawa do obrony. Wyjeżdżając za granicę, błędnie zakładamy, iż wszędzie możemy oczekiwać podobnych standardów, a wiedza zebrana dzięki doświadczeniom z Polski nam wystarczy. W większości przypadków zły los nas omija i nie mamy okazji zweryfikować swojego założenia. Kiedy jednak mamy pecha, zaczyna się prawdziwy dramat.

Bohaterowie sagi Tanyi Valko są fikcyjni, ale opisane w jej książkach kraje, ich zwyczaje, procedury oraz kłopoty przybywających tam imigrantów oraz turystów są prawdziwe. Ukrywająca się pod pseudonimem autorka ma za sobą wiele lat pracy dla polskich służb konsularnych i wie, czym kończy się niefrasobliwość. Opisuje to w sfabularyzowanej formie, nadając problemom imiona i twarze.

shutterstock_231413641

Mądry Polak po szkodzie

I tak seniorka Magda pozwala sobie na zbyt wiele z młodym kochankiem i trafia do szpitala. Jej najtańsze ubezpieczenie nie pokrywa kosztów nawet prostych procedur medycznych. Walcząc o życie Magda prosi nieznajomego o wypłatę środków z bankomatu i przyniesienie pieniędzy do szpitala. Okradziona cierpi przez kolejne dni, bo nie stać jej nawet na kroplówkę. Umiera podczas transportu medycznego do Polski.

Dorota poznaje Australijczyka, który zakochany w rajskiej wyspie rzuca wszystko i zakłada ze wspólnikami biznes nurkowy. Pewnego dnia wspólnicy popadają w kłopoty i znikają razem z jego majątkiem. Załamany mężczyzna zaczyna się zadawać z handlarzami narkotyków. Wkrótce namawia ukochaną na podróż do Australii. Dorota nie wie, że w rączce jej walizki kochanek upakował narkotyki.

Studentka Karo dostaje wymarzone stypendium na Bali. Na miejscu okazuje się, iż przyznane pieniądze nie starczą nawet na zakupienie podręczników, a indonezyjscy nauczyciele nie przychodzą na zajęcia. Dzięki pomocy przyjaciół i dorywczym pracom udaje się jej związać koniec z końcem. Znajduje miłość swojego życia i zaczyna planować z chłopakiem przyszłość. Wracając z koncertu motorem wywraca się nieszczęśliwie. W okolicy nie ma żadnej placówki medycznej, w której można by wykonać badania rannej, a w jej organizmie zachodzą niebezpieczne zmiany.

shutterstock_94208635

Podróżuj z głową

Bali opisane w powieści nie jest ani rajską wyspą ani egzotyczną pułapką. Jest sobą. To miejsce mające blaski i cienie, w którym można się zakochać lub je znienawidzić. Wszystko zależy od tego, jak dobrze przygotujemy się do podróży i czego będziemy oczekiwać. Jak wszędzie na świecie.

Tanya Valko nie moralizuje i nie próbuje pouczać czytelnika, zamiast tego opowiada historie o ludziach, którzy z różnych powodów postanowili zamieszkać z dala od ojczyzny. Dzieli się chętnie bogatą wiedzą na temat kultury, zwyczajów i religii Bali. Zaczytany w losach bohaterów czytelnik z czasem sam zaczyna wierzyć w dobre i złe duchy, tak samo jak mieszkańcy wyspy. Wsłuchuje się w lokalną muzykę, smakuje potraw z knajpek i ulicznych budek. Trzeba mieć nadzieję, że również uczy się czegoś na błędach bohaterów. Nie oszczędzać na ubezpieczeniu. Nie ufać bezgranicznie nieznajomym. Nie wierzyć w darmowe drinki. Zapisywać w komórce numer do szpitala i konsulatu. Być mądrym przed szkodą.

Tanya Valko „Miłość na Bali”, Prószyński i S-ka 

shutterstock_104517389

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.