Republika Kobiet objęła patronatem książkę Uli Molędy  „W poszukiwaniu siebie”. Dla repkowiczów mamy w prezencie 10 egzemplarzy. Piszcie na adres: redakcja@republikakobiet.pl

Dla osób kochających podróże, świat orientu i kulturę Indii z pewnością nie ma już na subkontynencie indyjskim zbyt wielu miejsc dziewiczych, nieodkrytych, ścieżek, których stopa ludzka – bosa czy tez obuta w podróżnicze półbuty – nie dotknęła. Dlatego chociaż Ula Molęda w swojej debiutanckiej powieści wiedzie nas po rzadziej odwiedzanych zakątkach Indii, pełnych wspaniałości i wielokulturowego bogactwa, których próżno by było szukać na pocztówkach czy w ofertach biur podróży, z pewnością na mapach najbardziej wytrawnych podróżników nie będą to „białe plamy”. Z pewnością jednak też fakt, iż autorka wszystkie opisywane przez siebie miejsca odwiedziła osobiście i, jak sama przyznaje, nie potrafiłaby pisać o miejscu, którego wcześniej nie widziała na własne oczy, sprawia, że powieść jej tchnie świeżością i oryginalnością dalekiego orientu.

Oczywiście W poszukiwaniu siebie daleka jest od szablonu klasycznej powieści podróżniczej – już sam podtytuł „opowieść o poszukiwaniu siebie, miłości i szczęścia” zdradza oryginalny zamiar autorki, dla której podróż wśród wspaniałych i tajemniczych nieraz zakątków krajobrazu i kultury dalekich Indii stanowi jedynie pretekst dla ukazania głębokiej psychologicznej i filozoficznej warstwy przeżyć głównej bohaterki Majki, która porzuca bezpieczną iluzję swojej klaustrofobicznej, rodzimej rzeczywistości, by wyruszyć w nieznany świat, w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące ją pytania dotyczące sensu ludzkiej egzystencji.

Dlatego w debiutanckiej powieści polskiej pisarki, podróżniczki i uzdrowicielki (osobiście uprawia jogę oraz styl reiki) Uli Molędy znajdziemy oprócz wspaniałych i egzotycznych krain oraz równie egzotycznych i interesujących postaci bohaterów, niezwykle wciągające wątki związane z odkrywaniem i poznawaniem siebie, swojej natury i swoich własnych marzeń i pragnień, nawiązujące do nurtu powieści rozwoju osobistego takich znamienitych autorów jak np. Paolo Coelho czy Richard Bach.

Książka zawiera też nieprzebrane bogactwo wiedzy na temat kultury Indii oraz wspaniałej tradycji indyjskiej jogi, która staje się dla autorki pretekstem dla ukazania głębokich przeżyć bohaterki oraz skomplikowanych więzów uczuciowych i relacji łączących ją z innymi postaciami powieści. Jednocześnie jednak każe nam spojrzeć obiektywnym okiem na problemy dzisiejszego świata w ogóle, w szczególności zaś Indii, których wizerunek często jest w naszej kulturze daleki od rzeczywistości i mocno przerysowany.

Trudno dziś, wśród zalewu literatury romantycznej, znaleźć książkę, która opowiadałaby o prawdziwej miłości w sposób prosty i zrozumiały, jednocześnie nie popadając w sztampę i banalność. Dlatego debiutancka powieść Uli Molędy W poszukiwaniu siebie ma wielką szansę stać się przebojem. Trudno byłoby bowiem szukać wśród współczesnych opowiadań o miłości książki, która z takim pietyzmem i tak głęboko, i prawdziwie opisywałaby trudną drogę głównej bohaterki w poszukiwaniu prawdziwej miłości i szczęścia – drogę, która lawiruje, meandruje i zakręca, i nieraz wydaje się całkiem znikać z oczu, jednak dla serca, które dobrze wie czego pragnie, okazuje się ostatecznie właśnie tą jedyną drogą. Szukając porównań dla psychologicznej głębi i prawdziwości uczuć bohaterów musielibyśmy sięgnąć do autorów najbardziej poczytnych powieści dotyczących miłości i poszukiwania prawdziwego szczęścia i duchowego spełnienia, jak np. Paolo Coelho czy Richard Bach.

Wspaniałość dzieła Uli Molędy nie ogranicza się bowiem tylko do mistrzowskiego opisu wątków uczuciowych oraz emocjonalnych bohaterów. Powieść rozgrywa się w przepięknej,  romantycznej scenerii dalekich i nieznanych zakątków Indii, po których bohaterka podróżuje wraz ze swoimi przyjaciółmi, poznając ten odległy ląd, jego kulturę i jego ludzi, wraz z ich problemami i troskami. Z wielką delikatnością i pietyzmem, i profesorską niemal znajomością problemów i zagadnień kulturowych autorka pokazuje nam Indie okiem obiektywnym, i odzierając je ze sztucznego woalu „plastikowej” egzotyki, pozwalając nam jednocześnie wczuć się w klimat tego kraju i niemal oddychać jego to tropikalnym, to znów ostrym, górskim powietrzem.

Książka ta pozwala również lepiej zrozumieć, na czym polega i w jaki sposób może nam pomóc joga w naszych codziennych zmaganiach i poszukiwaniach prawdy, szczęścia i miłości, ponieważ autorka po mistrzowsku ukazuje nam wszystkie aspekty tej wspaniałej i starożytnej tradycji filozoficznej.

W poszukiwaniu siebie Uli Molędy jest z całą pewnością powieścią o miłości, ale nie tej której nigdy nie można odnaleźć, ale tej prawdziwej, która czeka na każdego, kto ma odwagę wyruszyć na jej poszukiwanie, i wiarę, by wytrwać w obliczu przeciwności losu i nagłych zwrotów życiowej drogi.

Książka do nabycia na stronie Wydawnictwa Tedson

Tytuł: W poszukiwaniu siebie
Podtytuł: Opowieść o odkrywaniu siebie, miłości i szczęścia
Autor: Ula Molęda
Liczba stron: 296
Oprawa: miękka
Wymiary: 148mm x 210mm
ISBN: 978-83-928663-4-3

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.