Nasza książka na weekend – „Otoczeni przez idiotów” to poradnik mówiący o tym, jak dogadać się z tymi, których nie sposób zrozumieć.

Tekst: Sylwia Skorstad

Z niektórymi ludźmi od razu znajdujemy wspólny język, a z innymi moglibyśmy spędzić rok rzuceni na bezludną wyspę, a i tak nie bylibyśmy pewni, o co im chodzi, gdy próbują nawiązać dialog. Jak to możliwe?

Szwedzki trener personalny Thomas Erikson zadał sobie to pytanie po rozmowie z szefem pewnej firmy. Przełożony ten nie był zadowolony ze swoich pracowników, wszystkich wokół siebie uważał za kretynów. Kiedy Erikson zapytał go, kto tych wszystkich idiotów pozatrudniał, wyleciał z roboty. Postanowił wykorzystać to doświadczenie i zaczął studiować ludzkie zachowania. Z czasem stworzył prostą do zrozumienia typologię, jaką można z powodzeniem wykorzystywać zarówno w biurze, jak i podczas rodzinnego obiadu. Dziś na jego odczyty na temat tajników komunikacji interpersonalnej przychodzą setki osób, co dowodzi, że bez względu na typ osobowości, wszyscy mamy naturalną potrzebę bezkonfliktowej komunikacji.

Cztery kolory

Korzystając z istniejących już zestawień, Szwed pogrupował typy zachowań w zależności od tego, na ile poszczególne osoby nastawione są na utrzymywanie relacji z innymi i rozwiązywanie zadań oraz jak szybko reagują na wyzwania.

Każdą z grup scharakteryzował w zabawny sposób, prezentując wady, zalety oraz sposoby na usprawnienie wzajemnej komunikacji. Z apodyktycznymi, nastawionymi na działanie czerwonymi należy działać szybko, towarzyskim i kreatywnym żółtym trzeba pozwolić się wygadać, ostrożnym zielonym lepiej nie sprawiać niespodzianek, a do skupionych na detalach niebieskich najlepiej pisać oszczędne w słowach, czysto merytoryczne maile.

Erikson namawia wszystkich, by przyporządkowywanie współpracowników oraz znajomych do właściwych grup zacząć od siebie. Im większą mamy świadomość własnych zachowań oraz potrzeb w kontaktach z innymi, tym łatwiej jest nam zrozumieć swoje ograniczenia i elastycznie podejść do każdej relacji.

Cud – żółty dogadał się z niebieskim!

Co odróżnia poradnik Eriksona od innych podobnych opracowań, to dystans do omawianych zagadnień połączony z życzliwością wobec różnych typów osobowości. Autor nie szczędzi interesujących przykładów z życia biurowego, prezentuje typowe dla różnych kolorów maile oraz konwersacje, radzi, jak uspokoić dany typ i przewrotnie podpowiada, jak doprowadzić go swoim zachowaniem do białej gorączki. Wyjaśnia również, że większość z nas jest mieszaniną kolorów, więc prawdziwy problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy na przykład stuprocentowy niebieski napotka na swojej drodze stuprocentowego żółtego.

Jeden ze swoich ostatnich wykładów (800 wyprzedanych w ciągu kilku dni biletów!) Erikson zakończył konkluzją, iż nikt z nas nie miałby ochoty przechodzić po wąskiej, zawieszonej między dwoma wysokimi budynkami kładce, nawet gdyby mu dobrze za to zapłacić. Większość z nas jednak podjęłaby się tego zadania, gdyby na końcu kładki znajdowała się bliska nam osoba będąca w niebezpieczeństwie. Jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego, trzeba nam do tego tylko dwóch rzeczy – motywacji oraz wiedzy. Tej drugiej dostarcza „Otoczeni przez idiotów”, przy okazji dając okazję do naprawdę dobrej zabawy.

„Otoczeni przez idiotów”, Thomas Erikson, Wydawnictwo Wielka Litera

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.