Sarah Jessica Parker należy do dość pokaźnego grona aktorek, które uległy artystycznemu zaszufladkowaniu. Tak jak Jennifer Aniston na zawsze pozostanie zabawną Rachel z „Przyjaciół”, tak Parker nieodzownie kojarzy się ze stylową Carrie Bradshaw, ikoną serialu „Seks w wielkim mieście”. I nie inaczej jest również w przypadku komedii „Jak ona to robi”, gdzie po raz kolejny aktorka powiela rolę szykownej posiadaczki louboutinów, a sam film zdaje się być nieoficjalną kontynuacją serialowego przeboju.

 

Główna bohaterka, Kate Reddy to – podobnie jak Carrie – zapracowana kobieta sukcesu. Poznajemy ją w momencie, gdy wraca z kolejnej biznesowej podróży. Zdaje się być jedną z tych kobiet, dla których jednym z życiowych priorytetów jest kariera i samospełnienie. Jednocześnie Kate na przestrzeni całego filmu zaczyna zdawać sobie sprawę, że zapracowany tryb życia powoli przysłania jej kontakty z najbliższymi – kochającym mężem, dziećmi i przyjaciółkami. Resztkami sił próbuje pogodzić więc te dwie wymagające role, jednak szybko okazuje się, że nie będzie to takie proste…

Film Douglasa McGratha to w gruncie rzeczy udana komedia, która podejmuje wiecznie aktualny temat emancypacji i kobiecej umiejętności łączenia obowiązków rodzicielskich, małżeńskich i zawodowych. I choć praktycznie nic nowego w tym temacie nie przekazuje, cieszy już sam fakt, że ktoś pokusił się o film, w którym zagadnienia te zostają poruszone. Jednak by uznać obraz za zupełnie udany, zabrakło przede wszystkim świeżości w konstrukcji fabularnej i pełnokrwistych bohaterów. Kate boryka się co prawda z problemami, które doskonale zna każda z kobiet chcących łączyć karierę z obowiązkami domowymi, ale ich scenariuszowy rozwój i finalne rozwiązane wydają się zbyt banalne i oczywiste. A jak dobrze pamiętamy z filmów takich jak „Dziennik Bridget Jones”, można skonstruować lekką, inteligentną komedię, która bawi i jednocześnie dogłębnie analizuje szeroko pojętą kobiecość.

W filmie zabrakło więc przede wszystkim pomysłu na ciekawą fabułę. Scenariuszowe luki wypełniane są tutaj przez porcję niewybrednych żartów i wspomnianą Parker, która stara się nadać swojej ekranowej postaci trochę głębi. Mimo starań aktorki, całość pozostaje jedynie poprawną i zachowawczą komedią, niczym nie wyróżniających się na tle innych tego typu produkcji.

Oficjalny trailer:

USA,  2011
(I Don’t Know How She Does It)
Gatunek: Komedia
Data premiery:
15.09.2011 (Świat)
02.12.2011 (Polska)
Dystrybutor w Polsce: Kino Świat
Czas trwania: 95 min.

Autor:  Mateusz Jarosławski

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.