Zapewne o wolnomularstwie wiesz mniej, niż chciałabyś wiedzieć. Autorzy thrillera „Brat krwi” zdają sobie z tego sprawę i wprowadzają czytelnika tam, gdzie sam nie mógłby zajrzeć. I to w wyjątkowo intrygujący sposób.
Podczas spotkania członków jednej z paryskich loży masońskich dochodzi do podwójnego morderstwa. Komisarz Marcas chce rozwikłać zagadkę tych zbrodni, tym bardziej, że mordercą zdaje się być jeden z braci. Aby poznać motywy zbrodniarza, będzie musiał wyruszyć w dalekie podróże. Jego przynależność do braci wolnomularskiej otworzy mu wiele drzwi. Również tych wrót, które dla przeciętnego czytelnika pozostają zamknięte. Będzie więc o rytuałach i obyczajach masonów, o ich zasadach oraz etyce, a także wszystkich niestworzonych historiach, jakie krążą na temat ruchu.
Dwie opowieści w jednej
Powieść duetu Giacometti/Ravenne rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. W jednej poznajemy uwikłanego w mroczną historię średniowiecznego kopistę. Mężczyzna trafia pomiędzy toczących boje najpotężniejszych ludzi we Francji, kiedy jego sąsiad, kat, nakazuje mu spisywać zeznania torturowanej przez niego pięknej kobiety. Nicolas Flammel wbrew swojej woli trafia do kaźni i poznaje część sekretnej historii, która wywróci jego w miarę uporządkowane życie do góry nogami. Będzie musiał zdecydować, po czyjej stronie się opowiedzieć i odnaleźć w sobie odwagę, by sprzeciwić się złu.
W drugiej płaszczyźnie, komisarz Marcas podąża tropem mordercy i jednocześnie poznaje historię wolnomularzy. Jego poczynania śledzi wiele osób, a stawką może być bezpieczeństwo ekonomiczne całego świata, bowiem w grę wchodzi największa tajemnica alchemików – możliwość wytwarzania czystego złota.
Śledczy i mason
O historii masonerii pisarz i redaktor Jacques Ravenne ma wiele do powiedzenia, bowiem sam jest wolnomularzem o mistrzowskim stopniu wtajemniczenia, pracował też we francuskich czasopiśmie masońskim. Wspólnie z cenionym we Francji dziennikarzem śledczym Ericem Giacomettim stworzył liczącą obecnie 9 części serię o komisarzu Marcasie – policjancie i masonie. Łącząc fikcję z mało znaną laikom rzeczywistością, autorzy idealnie trafili w zapotrzebowania czytelników. W samej Francji sprzedali już ponad 1,5 miliona egzemplarzy książek tego cyklu. Ich powieści zostały przetłumaczone na blisko 20 języków. W tym roku thriller z Marcasem w roli głównej po raz pierwszy trafi do rąk czytelników w USA i już po raz drugi do czytelników z Polski. I oby polskich przekładów było więcej, bo powieści duetu Giacometti/Ravenne czyta się z takim samym zainteresowaniem jak np. hity Dana Browna.