Zimne jesienne wieczory to nie tylko ciepła herbata i oglądanie filmów, ale również zaszycie się pod kocem z dobrą lekturą. Przygotowaliśmy pięć najciekawszych pozycji, które umilą oczekiwanie na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

  1. Gwiazdka, Truman Capote

Trumana Capote większość z nas zna z tego, że jest autorem bestsellera „Śniadanie u Tiffaney’ego”. Jednak w okresie przedświątecznym polecamy sięgnąć po tomik – „Gwiazdka”, w skład którego  wchodzą dwa opowiadania – „Tamta gwiazdka” oraz „Wspomnienie gwiazdkowe”.

Wspomnienia z dzieciństwa, oczekiwanie na prezenty, nastrój zbliżających się świąt, tak pokrótce można opisać przypowieści. Autor cofa się do czasów, kiedy jako mały chłopiec spędzał ostatnie święta Bożego Narodzenia z ukochaną kuzynką, a zarazem przyjaciółką w południowej Ameryce. Opowiadania pełne radości, ale i nostalgii, kiedy uświadamiamy sobie, że Święty Mikołaj nie istnieje, a magia świąt z wiekiem niestety słabnie.

  1. Morderstwo w Boże Narodzenie, Agatha Christie

Po nostalgicznej lekturze autorstwa Capote polecamy przenieść się do świata detektywa Herkulesa Poirota. „Morderstwo w Boże Narodzenie” to kolejna powieść królowej kryminału Agathy Christie wydana w 1939 r.

Akcja książki odbywa się w rezydencji seniora rodu Simeona Lee, który na świąteczny czas zaprasza bliskich oraz krewnych do siebie. Jednak zgodnie z hsałem, że „z rodziną najlepiej na zdjęciu”, przybyli goście nie potrafią się ze sobą porozumieć, a w konsekwencji dochodzi do tragedii.

W przeddzień Bożego Narodzenia rodzina znajduje zakrwawione ciało seniora rodu, wtedy do akcji wkracza znany wszystkim detektyw Poirot, który pragnie rozwikłać zagadkę mimo wielu przeciwności losu. Zachęcamy do zapoznania się z lekturą, aby dowiedzieć się, komu tak bardzo zależało na śmierci Simeona i zagarnięciu jego spadku.

  1. Boże Narodzenie w Bullerbyn, Astrid Lindgren

Powrót do szkolnych bohaterów zapewnie wprawi w dobry nastrój niejedną osobę. Tym razem wracamy do przedświątecznego Bullerbyn, gdzie siódemka przyjaciół wraz z rodzinami przygotowuje się do Bożego Narodzenia. Zapach pierników i cynamonowych bułeczek, wycieczki do lasu po choinki dla każdej z zagród czy dokarmianie zwierząt, tak właśnie wyglądają przygotowania do świąt w szwedzkiej wiosce.

Warto przeczytać lekturę, aby prócz powrotu do słodkich czasów dzieciństwa poznać bożonarodzeniowe tradycje obchodzone w latach 40. w północnej części Europy. Przecież nie w każdym europejskim kraju na wigilijnym stole znajdziemy ryżową owsiankę, a prezentów nie przynosi przyjazny krasnal z brodą.

  1. Opowieść Wigilijna, Charles Dickens

Prawdziwy klasyk świątecznych opowieści, który powstał w połowie XIX w. Książka to historia skąpca Ebenezera Scrooge’a, który w wigilijną noc pod wpływem Duchów przechodzi przemianę. Z osoby zgorzkniałej, smutnej i nielubiącej ludzi zmienia się na pomocnego i wyrozumiałego człowieka, który chętnie pomaga innym.

„Na podstawie dziejów przedsiębiorcy powstało wiele filmów, to m.in. „Opowieść wigilijna Flinstonów”,  „Opowieść wigilijna Myszki Miki” oraz „Opowieść wigilijna Muppetów”. Ponadto do opowieści nawiązuje jeden z odcinków serialu science-fiction „Doktor Who”. Co ciekawe postać Disneya – Sknerus McKwacz swoje imię zawdzięcza głównemu bohaterowi powieści” – przypomina Michał Goszczyński z księgarni Gandalf.com.pl

  1. Darujmy sobie te święta, John Grisham

Autor thrillerów prawniczych i kryminałów tym razem podjął się napisania powieści opisującej przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jedna z najbardziej błyskotliwych, humorystycznych i pełnych komicznych sytuacji książka, która odstępuje od tradycyjnych wigilijnych starań.

Luther i Nora Krankowie pierwszy raz od narodzin córki będą spędzać święta sami. Z tego powodu, zamiast kolacji postanawiają wybrać się na rejs po Karaibach, jednak jak się okazuje, nie jest to proste. Na własnej skórze przekonują się, jak duża jest presja od osób, które planują w tradycyjny sposób spędzić święta. Kilka godzin przed podróżą odbierają telefon od córki, która postanawia na Wigilię wrócić do domu, jednak nie sama. I wtedy rozpoczynają się typowo święteczne problemy, gdzie kupić choinkę, a jakie prezenty ucieszą bliskich.

Książka pełna humoru, niosąca za sobą przesłanie, że konsumpcjonizm i komercjalizacja są na porządku dziennym podczas przygotowań do świąt. Powieść  „Darujmy sobie te święta” znana jest również pod innymi tytułami – „Ominąć święta” oraz „Uciec przed świętami”.

Źródło: https://www.gandalf.com.pl/

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.