Ponad 40 fotografii stanowiących zapis podróży Ryszarda Kapuścińskiego po terenach byłego ZSRR złoży się na tę wystawę. Część z nich to zapis fotograficzny Puczu sierpniowego w Moskwie, inne wykonane zostały podczas podróży autora po terenach imperium. Uzupełniają je zdjęcia domów i cmentarzy.

Fotografie składające się na wystawę Zmierzch Imperium zostały odnalezione kilka lat temu w prywatnym archiwum reportera. Powstały w latach 1989-1991 podczas podróży pisarza po republikach dawnego Związku Radzieckiego. Ryszard Kapuściński planował wystawę fotografii, które wykonał podczas tych podróży. Sam wybrał i wykadrował zdjęcia i schował je w szarych kopertach jako negatywy. Tak przeleżały wiele lat.

[galleryview id=157]

Po raz pierwszy zaprezentowane zostały 17 grudnia 2010 r. w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie. Na wystawę złożyło się 50 spośród kilkuset fotografii, wybranych przez opiekunkę archiwum fotograficznego Ryszarda Kapuścińskiego Izabelę Wojciechowską (1954-2010). Wybór został uzupełniony przez nią o zdjęcia z podróży do rodzinnego Pińska, którą Ryszard Kapuściński odbył po 40 latach (1979 r.). Dzięki temu fotograficzna wyprawa w tamte rejony nabiera osobistego wymiaru. Było to zarazem ostatnie z wydarzeń przygotowanych z pietyzmem przez wieloletnią redaktor naczelną Agencji Fotograficznej PAP i jednego z najlepszych fotoedytorów w kraju. Wystawa była również prezentowana na Zamku Lublinie oraz w siedzibie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Ryszard Kapuściński: Zmierzch Imperium
3-30 września 2012
3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.