Diamenty, chociaż niezniszczalne, wymagają konserwacji, szczególnie kiedy oprawione są w delikatne okucia ze złota. Jak więc dbać o diamentową biżuterię, by zawsze cieszyła oczy? 

Diament to najtwardszy minerał na świecie. Nic i nikt nie zrobi im krzywdy, chyba że… wyrządzą ją sobie same. Diament potarty o diament może powodować wzajemne zarysowanie, dlatego ważne jest, by wyroby biżuterii diamentowej trzymać w oddzielnych pudełkach.

Stan koronki

Wydaje się oczywiste, że ciężkich, domowych prac nie wykonuje się, mając na sobie diamentową biżuterię. Nie chodzi tutaj tylko o kontekst diamentu jako kamienia przeznaczonego na wyjątkowe okazje, ale także o rzecz bardziej prozaiczną – w trakcie intensywnej pracy poluzować może się koronka przytrzymująca diament, a kamień wypaść i zgubić się.

Płyn do mycia naczyń…

Najprostszym sposobem czyszczenia biżuterii z diamentem jest użycie płynu do mycia naczyń. Biżuterię namaczamy w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu, następnie delikatnie ją czyścimy miękką szczoteczką do zębów. Każdą sztukę opłukujemy pod ciepłą, bieżącą wodą (dla bezpieczeństwa, niech zlew będzie zakorkowany) i suszymy w delikatnej tkaninie.

…amoniak

Efekt połysku i świeżości diamentu można zwiększyć, używając do czyszczenia amoniaku. Biżuterię należy umieścić na pół godziny w roztworze jeden do stu 25% amoniaku i wody z płynem do mycia naczyń. Po upływie tego czasu biżuterię wyjmujemy i czyścimy delikatnym pędzelkiem, następnie znowu zanurzamy na chwilę w roztworze, wyjmujemy, opłukujemy pod letnią wodą i suszymy w papierowym ręczniku.

…i spirytus 

Prostą, bezpieczną i skuteczną metodą czyszczenia biżuterii jest użycie alkoholu. Nie należy jednak stosować alkoholi barwionych. Najlepszy jest czysty, apteczny spirytus. Biżuterię wkładamy do szklanki z tą substancją, a po godzinie wyjmujemy, czyścimy szczoteczką i suszymy w delikatnej tkaninie.

źródło: www.dicholding.com/pl

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.