Europa północna to miejsce, gdzie spotkać można ludzi zżytych z naturą, pracowitych  i bardzo praktycznych. I ten ich charakter widać we wnętrzach norweskich, fińskich czy szwedzkich.

 Kolekcja_Scandi

Zdjęcia: agatameble.pl

Proste kształty, naturalne materiały, światło i geometria – to te elementy charakteryzują styl skandynawski w aranżacji wnętrz. Według naszych północnych sąsiadów są doskonałymi narzędziami pozwalającymi stworzyć przestrzeń, która jest przede wszystkim funkcjonalna. Skandynawowie są mistrzami w tej dziedzinie. W swoich mieszkaniach i miejscach pracy aranżują wnętrza, pamiętając także o zdrowiu oraz dopasowaniu ich do swoich potrzeb. Wiedzą, że to nie metraż decyduje o przestrzenności, a sposób, w jaki go zagospodarujemy. Lubią więc dzielić pokój na części funkcjonalne: strefę  do wypoczynku, pracy, przyjmowania gości itp.

„To praktyczne podejście pozwala zdefiniować rolę danego miejsca, zanim jeszcze zdecydujemy się na detale, takie jak kolor, styl czy faktura materiału. Co ważne, tworzenie stref powstrzymuje nas przed nadmiernym zagraceniem. Nie znaczy to, że w stylu skandynawskim brakuje bibelotów. Owszem są, ale zwykle też funkcjonalne. Meble są białe lub z bielonego drewna. Charakteryzuje je prostota linii. Wśród tkanin dominują len, bawełna i wełna”  – wyjaśnia Piotr Leżoń, ekspert salonów meblowych Agata.

 Sofa_Inbox

Światło jest ozdobą

W stylu skandynawskim kolor biały jest wszechobecny. Nie jest to wyłącznie element wynikający z estetyki, ale przede wszystkim z chęci zatrzymania światła w pomieszczeniu. Biel na dużych płaszczyznach rozprasza światło, dlatego w jednym pomieszczeniu często można spotkać białe ściany, białą podłogę, a nawet meble. Jako barwy uzupełniające występują beże, szarości i czerń. W połączeniu z naturalnym, najczęściej jasnym drewnem i skórzanymi dodatkami tworzy to bardzo przyjazną przestrzeń. Okna zwykle nie mają zasłon, a jeśli już są rolety, to transparentne, które dają cień, ale nie przysłaniają słońca. Wskazane są także dodatkowe lampy, nie odbiegające stylistyką od pozostałych elementów – są proste i najczęściej wykonane ze szkła lub metalu.

 Komoda_Scandi

Ergonomia 

Meble w stylu skandynawskim mają prosty, uniwersalny design, który nie zdominuje wnętrza. Często są inspirowane elementami geometrii i ergonomii, a jeśli wykraczają poza ten schemat to dlatego, że natura tak chciała. Ekologia i życie w zgodzie z naturą są tu ważnymi wyznacznikami, co przekłada się na wzornictwo na pledach, kocach i poduszkach. Pojawiają się także inspiracje fauną i florą. W stylu skandynawskim spotyka się też dekoracje z napisów,  a liczby, litery i słowa są eksponowane jako wzory i ozdoby w ramkach. Meble wypoczynkowe muszą przede wszystkim być wygodne – to jest ich najważniejsza funkcja, więc sofy są miękkie, z dużą liczbą poduszek i wałków.

 

1 komentarz
  1. Słabe to wnętrze skandynawskie, ale rozumiem, że Agata ma tylko takie zdjęcia. Też planuję taki salon w moim powstającym mieszkanku na Mokotowie, ale mam nadzieję, że lepiej mi wyjdzie, nawet jeśli wykorzystałabym pojedyncze przedmioty z tu prezentowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.