Choinka, świąteczne stroiki, jemioła oraz gwiazda betlejemska – to dekoracje, którymi przyozdabiamy domy w czasie Bożego Narodzenia. Ostatnia roślina
przez niektórych jest nazywana „kapryśną gwiazdą”. Powód? Nie zawsze zachowuje swój piękny kolor. Jak ją właściwie pielęgnować poinsecję?
„Gwiazda betlejemska jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Można powiedzieć, że od połowy dwudziestego wieku gości w europejskich domach.
Występuje w szerokiej palecie kolorystycznej. Ta najbardziej tradycyjna
to oczywiście czerwona gwiazda. Natomiast są odmiany różowe, pastelowe, morelowe, pomarańczowe, naprawdę kolory mogą być rozmaite” – opowiada Kamila Żmijewska, ze Stars for Europe. „Gwiazda betlejemska jest typowo bożonarodzeniową rośliną,
ale stosując kilka prostych zasad możemy zachować jej świeżość nawet do Świąt Wielkanocnych. Musimy pamiętać o tym, że gwiazda betlejemska nie może mieć przemoczonych korzeni, gdyż wtedy więdnie.”
Podlewaj oszczędnie
Podstawowa zasada polega na nie przesuszaniu i nie zalewaniu bryły korzeniowej. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni. Liście są najlepszym wskaźnikiem tego, w jakiej kondycji jest roślina: jeśli żółkną lub opadają trzeba sprawdzić poziom jej nawodnienia. Wielu miłośników, chcąc dla niej jak najlepiej, przelewa ją, podczas gdy ona potrzebuje mało wody. Niewielka ilość co drugi dzień lub zanurzenie całej bryły korzeniowej raz w tygodniu zupełnie wystarczy.
Uważaj na przeciągi
Łatwo jest znaleźć w domu odpowiednie miejsce
dla poinsecji. Dobrze czuje się praktycznie wszędzie
z wyjątkiem pomieszczeń ciemnych i przewiewnych. Ważne jest światło dzienne, ponieważ poinsecja,
jako prawdziwa meksykańska piękność, preferuje miejsce dobrze oświetlone. Bezpośrednie nasłonecznienie na parapecie, w szczególności podczas krótkich zimowych dni nie stanowi dla niej problemu. Idealnie odnajduje się
w temperaturze pokojowej między 15 a 22 stopniami Celsjusza. Poinsecja nie toleruje przeciągów. Na czas wietrzenia pomieszczenia należy ją przestawić w zaciszne miejsce.
Sygnały ostrzegawcze
Na nic zdadzą się zabiegi pielęgnacyjne, jeśli roślina była nieodpowiednio traktowana zanim do nas trafiła. Dlatego też podczas zakupu warto upewnić się, czy nie stała
w przeciągu i zimnie, sprawdzić stan jej podłoża i dobrze ją zapakować na czas transportu. Ziemia nie powinna być ani zbyt mokra, ani przesuszona.
O dobrej kondycji rośliny świadczą jej zielone liście i żółto-zielone pączki kwiatowe, znajdujące się pomiędzy kolorowymi przylistkami.