Nadwaga to problem, który dotyka coraz więcej osób. Według danych przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, z powodu nadwagi cierpi trzech na pięciu dorosłych. Z kolei według Światowej Organizacji Zdrowia, już 10% dzieci i młodzieży na świecie waży za dużo [1]. Na szczęście z problemem tym można sobie poradzić. Jak skutecznie zacząć walkę z nadwagą? Sprawdź!
Udaj się na konsultację do specjalisty
Otyłość to problem klasyfikowany jako choroba, która figuruje w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) pod numerem E66. Nadwaga z kolei nie jest opisywana jako jednostka chorobowa, ale stanowi preludium do otyłości. Dlatego walkę z nią należy zacząć od wizyty u specjalisty. Pierwszym krokiem powinna być konsultacja twojego stanu zdrowia. Na początek znajdź dobrego dietetyka. Ile kosztuje konsultacja ze specjalistą? Przykładowo, koszt wizyty u dietetyka w Warszawie to około 200 zł.
Dietetyk zleci szczegółowe badania, przeanalizuje skład ciała (oszacuje masę mięśni, tkanki tłuszczowej, zawartość wody w organizmie, a nawet zawartość białka) i przeprowadzi konsultację. Następnie umówicie się na kolejną wizytę, podczas której otrzymasz gotowy jadłospis.
Stopniowo zmieniaj swoje nawyki żywieniowe
Kiedy otrzymasz jadłospis, zacznij wprowadzać zmiany w swoim życiu. Ważne jest, by mieć plan działania. Ustal swój własny cel. Musi być mierzalny. Dietetyk z pewnością poda przedział wagowy, który będzie dla ciebie najlepszy. Możesz do niego dążyć, ale możesz również na początek założyć, że zrzucić 5-6 kg, a kiedy to się uda, wyznaczysz kolejny cel.
Podobnie stopniowo należy zmieniać nawyki żywieniowe. Kiedy dostaniesz gotowy jadłospis, nie zaczynaj od razu się do niego stosować 1:1. Możesz się bowiem szybko zniechęcić. Zacznij więc od zmiany śniadań. Kiedy już nauczysz się robić zdrowe posiłki, wprowadź kolejną zmianę. Gotuj obiady z przepisów specjalisty. Nim się obejrzysz, nauczysz się jeść zupełnie inaczej. Bo w diecie chodzi o to, by nauczyć się zdrowo żyć. Odchudzanie to nie proces, który będzie trwał miesiąc lub dwa – to trwała zmiana nawyków żywieniowych, która pozwoli ci utrzymać szczupłą sylwetkę.
Stosuj się do zaleceń i utrzymuj deficyt kaloryczny
Z pewnością dietetyk policzy twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, które ustali między innymi na podstawie obecnej wagi, wzrostu, wieku oraz aktywności fizycznej. Z czasem to zapotrzebowanie będzie się zmieniać. Warto nauczyć się je liczyć samemu, by w przyszłości łatwiej było zapanować nad kaloriami. I wcale nie chodzi o to, by liczyć każdą zjadaną kalorię, a o to, by nauczyć się je kontrolować.
Nadwaga a aktywność fizyczna i kontrola wyników
Odchudzanie będzie skuteczniejsze, jeśli zaczniesz się ruszać. Aktywność fizyczna pozwoli utrzymać dobrą kondycję, wzmocni mięśnie, poprawi wydolność oddechową i krążeniową, ale przede wszystkim pozwoli utrzymać deficyt kaloryczny. Nawet jeżeli zdarzy ci się zjeść za dużo, ćwiczenia pomogą zbić nadwyżkę kaloryczną.
Pamiętaj – wcale nie muszą to być długie i wyczerpujące treningi. Możesz spacerować, maszerować, tańczyć, pływać. Cokolwiek lubisz. Każda aktywność – szczególnie ta na świeżym powietrzu – doskonale wpływa na zdrowie.
W walce z nadwagą ważne także, by monitorować swoje wyniki. Nie wpadaj jednak w skrajność i nie waż się codziennie. Ustal sobie jeden dzień w tygodniu, kiedy będziesz kontrolować swoją wagę. Spadek rzędu 0,5 do 0,7 kg tygodniowo to bardzo dobre i zdrowe tempo odchudzania. Wówczas znacznie trudniej o efekt jo-jo. Powodzenia.
[1]https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/otylosc-choroba-wagi-ciezkiej,7355.html