Na czym polega dieta wege?

Powody przejścia na wegański sposób odżywiania się są różne: od ekologii po filozofię. Często przyczyną eliminacji produktów zwierzęcych z diety jest nawiązująca do zdrowego stylu życia moda. Czym jest weganizm i czy warto się na niego decydować?

shutterstock_192640940

Weganizm, czyli ścisły wegetarianizm, często uznawany jest za fanaberię. To jednak zdecydowanie coś więcej niż sposób żywienia. To styl życia. Weganie sprzeciwiają się nie tylko zabijaniu zwierząt, ale i wykorzystywaniu ich w jakikolwiek sposób. Dlatego nie kupują kosmetyków testowanych na zwierzętach ani skórzanych ubrań. Dieta wegan zakłada spożywanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego, wykluczony jest jakikolwiek nabiał. U podstawy piramidy żywieniowej diety wegańskiej znajdują się produkty na bazie zbóż, takich jak: pszenica, ryż, żyto, proso, owies, oraz owoce i warzywa. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo restrykcyjna dieta, dlatego powinny unikać jej dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i osoby starsze.

 shutterstock_259284281

Korzyści diety wegańskiej

Owoce, warzywa i zboża są bogate w błonnik pokarmowy, który przyspiesza pracę jelit
i obniża poziom „złego” cholesterolu LDL. „Dieta wegańska jest też bogatym źródłem witamin i minerałów, mających działanie antyoksydacyjne tj. wit. E, C oraz karotenoidów. Składniki te, wpływają na profilaktykę chorób układu krążenia oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Ze względu na dużą zawartość warzyw, owoców oraz produktów niskoprzetworzonych, dieta wegan bogata jest w potas, natomiast zawiera mało sodu podnoszącego ciśnienie krwi” – wyjaśnia mgr inż. Milena Rogowska, dietetyk.

shutterstock_198372692

Potrawy dla wegan online

Na rynku dostępnych jest także coraz więcej książek z przepisami kulinarnymi opartymi wyłącznie na składnikach roślinnych. W Internecie bez problemu można znaleźć blogi o tematyce wegańskiej, a restauracje dla „roślinożerców” powstają na potęgę i z entuzjazmem odwiedzane są nie tylko przez zwolenników zdrowego odżywiania się. PizzaPortal.pl również postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, dlatego w ofercie platformy znajdują się dania wegańskie z różnych lokali na terenie całego kraju. „Ogromnie zależy nam na tym, aby z naszego portalu mogli korzystać użytkownicy o rozmaitych upodobaniach kulinarnych. Dlatego tak bardzo dbamy o różnorodność naszych usług gastronomicznych. Chcemy, aby serwis PizzaPortal.pl był kojarzony nie tylko z daniami typu fast food, ale także z bogatym menu zdrowej żywności, czy właśnie z potrawami wegańskimi” – mówi Ewa Szczepaniak, Marketing Director PizzaPortal.pl. Wśród restauracji wegańskich dostępnych na platformie online znajdziemy m.in. wrocławski lokal „Najadacze – Vege Kuchnia Świata”, warszawską „Veg Deli” oraz „Laf Laf”.

 PizzaPortal.pl_piramida_diety_weganskiej

 

1 komentarz
  1. Polecam Wam rzucić okiem na aplikację Tabele Dietetyczne w Google Play :) Przyda się podczas ćwiczeń, podobnie jak Kalkulator Spalania Kalorii :)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.