W obowiązującej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, przygotowanej przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia, warzywa i owoce zajmują pierwsze miejsce wśród grup produktów zalecanych do codziennego spożycia. Z kolei mięso znajduje się na przedostatniej pozycji. Jak w takim razie eliminować je z menu mądrze i zdrowo?
Jak wynika z badań naukowych przeprowadzonych
przez IŻŻ, to właśnie warzywa
i owoce dostarczają organizmowi wielu bezcennych składników mineralnych, witamin
oraz polifenoli. Ponadto, jedzenie tzw. zieleniny
w ogromnym stopniu zmniejsza zachorowalność oraz umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory. Eksperci z IŻŻ podkreślają jednak, że kluczem
do zachowania zdrowia
i dobrego samopoczucia jest także codzienna aktywność fizyczna oraz spożywanie
w odpowiednich ilościach i proporcjach wszystkich zalecanych w piramidzie grup produktów spożywczych – w tym mięsa i ryb. Czy zatem całkowita rezygnacja
z produktów mięsnych jest dobrym pomysłem?
Wege znaczy zdrowy
Już w 2013 roku Ministerstwo Zdrowia
(za Instytutem Żywności
i Żywienia) ogłosiło,
że „wegetarianizm praktykowany
w prawidłowy sposób jest zdrowy na wszystkich etapach życia”! Jak zatem „praktykować w prawidłowy sposób” wegetarianizm? Przede wszystkim rezygnacja z mięsa i ryb to konieczność dostarczenia sobie białka, żelaza, witaminy B12 i nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3 z innych źródeł. „Doskonałym źródłem białka
są produkty mleczne, jaja i nasiona roślin strączkowych. W żółtku jajka znajdziemy też witaminę B12 i żelazo. Żelaza szukajmy także w zielonych warzywach, nasionach roślin strączkowych czy pełnoziarnistym pieczywie. Wegetarianie nie powinni zapominać o olejach, szczególnie rzepakowym i lnianym, a także orzechach, ponieważ są one alternatywnym źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3.
Pozostałych składników natomiast powinny dostarczać różnorodne warzywa, owoce, czy pestki, których znaczenie w diecie wegetariańskiej jest jeszcze większe”
– podkreśla Katarzyna Zadka, dietetyk programu edukacyjnego Żyj smacznie
i zdrowo.
Pod rękę z dietetykiem
Eliminacja mięsa czy też wszystkich produktów odzwierzęcych bez odpowiednio zmodyfikowanego jadłospisu przynosi niestety więcej szkody niż pożytku. Nie róbmy tego byle jak. Rezygnacja ze spożywania konkretnej grupy produktów musi zawsze iść w parze z wprowadzeniem lub zwiększeniem spożywania innej grupy produktów, która jest alternatywnym źródłem tych samych składników odżywczych.
Najlepiej zatem, aby była skonsultowana z dietetykiem, który pomoże zbudować nowe menu.
Bycie wegetarianinem nie jest wcale takie zle i meczace jak sie wszystkim wydaje. Jest bardzo duzo produktow, ktore wspomaga nasza diete zwlaszcza te, ktore niweluja brak witamin dostarczanych przez mieso. Ja np bardzo lubie bialko konopne z ekopiramidy, jest smaczne i pozywne, zwlaszcza na sniadanie.