Odpowiednia dieta działa pozytywnie nie tylko na zdrowie. Bezpośrednio wpływa również na piękny wygląd skóry. Jakiego rodzaju pokarmów powinniśmy więc unikać, by dobrze wyglądać?
Codzienny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak słońce, deszcz czy mróz, działa negatywnie na kondycję skóry. Jednak największy wpływ na jej wygląd ma działanie od wewnątrz. Organizm eliminuje bowiem nadmiar toksyn przez skórę – pojawiają się na skórze, m. in. w formie wyprysków. Nawet najlepsze kremy i najbardziej staranna pielęgnacja nie poprawią negatywnych skutków złego odżywiania, które objawia się również szarością skóry i przekrwieniami.
Nie kwestionujemy fast-foodów jako źródła toksyn. Powinniśmy jednak pamiętać, że pokarm, który przynosimy do domu, zawiera te same składniki. Podstawowym składnikiem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest pieczywo.
„Pieczywo białe, pszenne jest pozbawione witamin, minerałów i błonnika. Najlepiej zamienić je na pieczywo żytnie 100%, a jeżeli wolimy jednak pszenne, to używajmy tego ze starych odmian, np. z mąki pszennej durum lub orkiszowej. Powinniśmy zrezygnować również z produktów cukierniczych. Wszystko, co możemy kupić w cukierni, niestety zaszkodzi naszemu ciału, a efekty pojawią się na skórze. Wynika to z faktu, że te produkty to przede wszystkim mieszanina mąki pszennej oraz cukru” – radzi Renata Rusznik, dietetyk rClinic.
Napoje
Z łatwością rezygnujemy z napojów, które są dosładzane. Większą trudność sprawiają nam jednak te, które są naturalnie słodkie, jak np. soki. Soki są bez wątpienia zdrowsze niż napoje gazowane, jednak nie zawsze wiemy, jak oddziałują na skórę.
„Soki naturalne, wyciskane z owoców, dobrze jest spożywać do śniadania, a najpóźniej do drugiego śniadania. Zawierają bowiem dużo fruktozy, która jest szczególnego rodzaju cukrem. Fruktoza, z powodu nadmiaru węglowodanów, nie jest używana do potrzeb energetycznych organizmu, przez co cała odkłada się w tłuszczu” – tłumaczy ekspert Renata Ruszniak. Najlepszym wyborem jest oczywiście woda, która przede wszystkim nawilży organizm, ale także przyspieszy oczyszczanie z toksyn.
Co więc jeść, aby skóra wyglądała zdrowo i promiennie? Odpowiednie śniadanie powinno składać się z pełnowartościowych węglowodanów, białka i tłuszczu – oczywiście dobranych w odpowiednich proporcjach. „Śniadanie najlepiej jest zjadać w ciągu godziny po przebudzeniu i nie później niż do godziny ósmej. Powinniśmy bowiem jak najszybciej dostarczyć organizmowi substancji odżywczych, które zużył w nocy podczas snu” – radzi dietetyk. Kolejny ważnym posiłkiem jest obiad. Ważne jest, aby do posiłku dobierać węglowodany, które zawierają witaminy, minerały oraz błonnik, jak np. kasza gryczana. Na kolacje najlepiej wybierać coś lekkiego, aby nie obciążać organizmu na noc. „Po zmianie diety, poprawę kondycji skóry zauważymy już po ok. 2 tygodniach. Poprawi się również ogólne samopoczucie. Będziemy się czuli zdrowsi, bardziej ożywieni i pełni energii. Natomiast już po 4 tygodniach potrafią ustąpić takie objawy jak wysoki cholesterol czy wysokie ciśnienie krwi” – dodaje Renata Ruszniak.