Utrzymanie zdrowych nawyków jedzeniowych w chwilach, gdy jesteśmy ze wszystkich stron wystawieni na pokusy, nie jest łatwe. Jednocześnie szkoda byłoby popsuć okres świąt stalową dyscypliną i wyrzekaniem się pysznych dań. Warto jest jednak trzymać się pewnych zasad, by cieszyć się świąteczną atmosferą bez wyrzutów sumienia.

Tekst: Elżbieta Lange, psychodietetyk

psychodieta okładka1. Bierzcie mniejsze porcje

Lepiej wziąć mniejszy talerz i zmniejszyć porcje o połowę, nie nakładając więcej niż dwa rodzaje jedzenia na raz. Spróbujcie unikać tłustych i smażonych potraw. Lepiej też wybierać białe, drobiowe mięso bądź ryby, które są lżejsze od mięsa, o ile oczywiście nie są smażone w głębokim oleju. Dobrym dodatkiem są też gotowane warzywa i sałatki warzywne bez tłustych sosów.

2. Róbcie przerwy

Nie wolno się „przykleić” do świątecznego stołu, bo to może łatwo skończyć się przejedzeniem, a w konsekwencji – wyrzutami sumienia. Należy z rozsądkiem wybierać dania i co jakiś czas wstawać od stołu, żeby nie spędzić przy nim całego dnia czy wieczoru.

 

3. Uważajcie ze słodyczami

W święta trudno powstrzymać się od jedzenia słodyczy. Dlatego spróbujcie chociaż zmniejszyć ich ilości. Połowa deseru może w zupełności wystarczyć, jeżeli umiecie się w niej rozkoszować. Należy jeść powoli i delektować się smakiem słodkości, a nie zamęczać się poczuciem winy. Kiedy to możliwe, wybierajcie owocowe ciasta albo sałatki.

wielkanoc

4. Unikajcie podjadania między posiłkami

Jedzenie słonych czy słodkich przekąsek pomiędzy posiłkami nie działa dobrze na naszą wagę. Po świątecznym obiedzie, a przed kolacją podziękujcie więc za szklaneczkę alkoholu, czy przekąskę, nieważne jak ładnie by wyglądały. Dobrym pomysłem byłoby też zrezygnowanie z przystawki, szczególnie jeżeli kolacja będzie składała się z kilku dań.

5. Nie pomijajcie regularnych posiłków

W święta spożywamy zwykle jeden lub dwa główne posiłki w ciągu dnia. Nie zapominajcie jednak o regularnym jedzeniu, ponieważ nadmierny głód powoduje impulsywne przejadanie. Istotne jest żebyście nie zapomnieli o śniadaniu. Jest to podstawowy posiłek, który zapewnia energię na przedpołudniowe aktywności.

6. Pijcie dużo wody i jedzcie warzywa

To bardzo dobra rada dla wszystkich tych, którzy mają problemy z jedzeniem dużych ilości. Jeżeli pod koniec posiłku czujecie, że moglibyście jeszcze coś zjeść, ograniczcie swój apetyt świeżym warzywem. Należy też pić wodę zamiast gazowanych napojów czy słodkich soków.

dieta wielkanoc

7. Alkoholowe drinki zastąpcie bezalkoholowymi

Pamiętajcie, że alkohol zawiera dodatkowe kalorie. Jeżeli jednak nie chcecie z niego zupełnie rezygnować, to drinki czy wino pijcie na przemian ze szklanką gazowanej lub niegazowanej wody.

8. Pamiętajcie o aktywności fizycznej

Dobrze jest w przerwie między posiłkami pójść na rodzinny spacer albo pobawić się z dziećmi. Może warto też wybrać się w gości pieszo, a nie samochodem?

9. Słuchajcie swojego ciała

Elżbieta LangeJak tylko poczujecie pierwsze napięcie w brzuchu, przerwijcie jedzenie. Pamiętajcie też, żeby unikać jedzenia do późna i kładzenia się spać z pełnym żołądkiem. Jeżeli pomimo wszelkich starań podczas tych świąt przesadzicie z jedzeniem, nie przejmujcie się tym zbytnio i nie psujcie sobie świątecznej atmosfery poczuciem winy. W kolejnych dniach zdecydujcie się jednak na lżejsze posiłki i większą aktywność fizyczną, a na pewno szybko wrócicie do formy.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.